Kihlbaum, Maria Helmina Gustafva (1874 - 1962) [sv]

Kihlbaum, Maria Helmina Gustafva (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
February 23, 2015 10:52:22 AM CET
January 12, 2019 2:05:14 AM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c55fa047-f4c8-4801-8e14-fd8e8b7607cb | RDF/XML | JSON-LD
Name
Kihlbaum, Maria Helmina Gustafva
Swedish

First name
Maria Helmina Gustafva
Swedish

Last name
Kihlbaum
Swedish

Alternative name
Kihlbom, Maria Helmina Gustafva
Swedish

Birth
26.12.1874 Mariestads kommun, Västra Götalands län

-Time
26.12.1874
-Place reference
Mariestads kommun, Västra Götalands län

--Place (text)
Mariestads kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
07.01.1962 Sundsvalls kommun

-Time
07.01.1962
-Place reference
Sundsvalls kommun

--Place (text)
Sundsvalls kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Maria Helmina Gustafva Kihlbaum tillhör Sundsvalls mest kända och väletablerade fotografer. Hon var yrkesverksam under en lång tidsperiod och har avporträtterat flertalet Sundvallsbor. Maria har även dokumenterat många stadsmiljöer och interiörer. Hon kom ursprungligen från Mariestad och kom att etablera sig i Sundsvall med hjälp av sin bror konsul C W Kihlbaum som redan var bosatt i staden. Tjugotre år gammal startade hon 1897 sin första ateljé på Storgatan 33 där hon även hade sin bostad. 1930 flyttade hon sin verksamhet till Köpmangatan 24 där hon även anställde den trettio år yngre assistenten Ester Näslund som successivt kom att ta över fotograferandet. Efter Marias död 1962 fortsatte Ester verksamheten till 1972 då ateljén såldes. Maria och Ester använde sig i huvudsak av två kameror. Den ena var en storformatskamera av bälgtyp, även kallad studiokamera eller ateljékamera, som främst användes till porträtt. Till gruppfoton och senare färgfotograferingar användes en mindre kamera av spegelreflextyp. När glasplåtarnas tid var förbi laddades bälgkamerans kassett med bladfilm som fick monteras manuellt i mörkrum.

Innehavare av Firma Maria Kihlbaum etablerad oktober 1897. Filial: Frösö läger, Jmtl. län.

Swedish

-Other actor

Occupation
Photographer Västernorrlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Västernorrlands län

--Place (text)
Västernorrlands län
Swedish
Photographer Sundsvalls kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Sundsvalls kommun

--Place (text)
Sundsvalls kommun
Swedish
Photographer Jämtlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Jämtlands län

--Place (text)
Jämtlands län
Swedish
Photographer Frösö Läger, Frösön, Östersunds kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Frösö Läger, Frösön, Östersunds kommun

--Place (text)
Frösö Läger, Frösön, Östersunds kommun
Swedish
Has works/objects at
Maria Kihlbaums fotoateljé (1897 - 1961)
Samlingen består till 90 % av negativ. Porträttsamlingen är gallrad och omemballerad. Till porträttsamlingen hör även ett digitaliserat namnregister.

-Organization/collection
-Set
Maria Kihlbaums fotoateljé (1897 - 1961)
Samlingen består till 90 % av negativ. Porträttsamlingen är gallrad och omemballerad. Till porträttsamlingen hör även ett digitaliserat namnregister.
--Description
Maria Kihlbaums fotoateljé (1897 - 1961)
Samlingen består till 90 % av negativ. Porträttsamlingen är gallrad och omemballerad. Till porträttsamlingen hör även ett digitaliserat namnregister.
Swedish

Reference
Margareta Kihlbaum (syskonbarnbarn till Maria Kihlbaum)
Swedish

Sveriges befolkning 1900, samt Sveriges dödbok 1947-01-07, Bernhard Johanssons register (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. (Publikation)
Swedish
Editorial note
Sundsvalls museum förvärvade 1993 Maria Kihlbaums/Ester Näslunds efterlämnade samlingar som bestod av 312 askar negativ (originalemballage) samt ett tusental påsikter. Samlingen är gallrad och omemballerad och delvis registrerad. Delar av samlingen finns sökbar i en intern fotodatabas samt via en nätbaserad portal, Sundsvallsminnen www.sundsvallsminnen.se
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Sundsvall och Östersund från perioden 1900-1925 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish