Dunér, Nils Christoffer (1839 - 1914) [sv]

Dunér, Nils Christoffer (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:53:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/49a9b024-a2d6-41c9-ab0b-23de40831902 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Dunér, Nils Christoffer
Swedish

First name
Nils Christoffer
Swedish

Last name
Dunér
Swedish

Alternative name
Kristoffer
Swedish

Birth
1839 Billeberga kommun, Malmöhus län

-Time
1839
-Place reference
Billeberga kommun, Malmöhus län

--Place (text)
Billeberga kommun, Malmöhus län
Swedish
Death
10.11.1914

-Time
10.11.1914
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Nils Christoffer Dunér föddes i Billeberga i Skåne och skrevs in vid Lunds universitet 1855. Vid 19 års ålder började han sin akademiska bana där. År 1858 blev han skrivbiträde vid astronomiska observatoriet. År 1887 blev han professor i astronomi i Lund och året därpå professor i samma ämne, men i Uppsala. Han blev kvar där till år 1909, då han slutade arbeta.

När den Svenska Fotografiamatörföreningen kom till Uppsala 1889 blev Dunér medlem. Han valdes till dess ordförande och var det till år 1807, då han avgick. Han var dock fortfarande medlem i föreningen. Dunér är mest känd för sina spektroskopiska studier av solens rotationsförhållanden, baserade på dopplereffektens förändring i frekvens eller våglängd hos elektromagnetisk strålning eller andra vågrörelser (t.ex. ljud), vilka uppstår när strålningskällan rör sig mot eller bort från observatören och undersökningar av de röda stjärnornas spektra.

Swedish

Residence
Uppsala län

-Place reference
Uppsala län

--Place (text)
Uppsala län
Swedish
Skåne län

-Place reference
Skåne län

--Place (text)
Skåne län
Swedish
Lunds kommun 1855 1887
1855 - ca 1887

-Place reference
Lunds kommun

--Place (text)
Lunds kommun
Swedish
-Timespan
1855 1887

--Earliest time
1855
--Latest time
1887
-Dating comment
1855 - ca 1887
Swedish

Uppsala kommun 1888
ca 1888 -

-Place reference
Uppsala kommun

--Place (text)
Uppsala kommun
Swedish
-Timespan
1888

--Earliest time
1888
-Dating comment
ca 1888 -
Swedish

Reference
Svenska Fotografen, nr. 47 november 1914

Nationalencyklopedin Internet (www.ne.se/nils-christoffer-duner 10 mars 2010 2010-03-10 Nationalencyklopedinhttp://www.ne.se/lang/dopplereffekten )
Swedish

Svenska Fotografen, nr. 47, november 1914 (Huvudkälla)
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish