Aubert, Vilhelm Mariboe (1868 - 1908) [no]

Aubert, Vilhelm Mariboe (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/09/2019 07:58:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/97e4b1cb-a7b7-4ede-b250-533aec15b4f9 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Aubert, Vilhelm Mariboe
Norwegian bokmål

First name
Vilhelm
Norwegian bokmål

Middle name
Mariboe
Norwegian bokmål

Last name
Aubert
Norwegian bokmål

Alternative name
Aubert, Bille (kallenavn)
Norwegian bokmål

Title
Dommer

-Title
Dommer
Norwegian bokmål
Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904.
Norwegian bokmål

Birth
29.12.1868 Oslo (By) [no]

-Time
29.12.1868
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Death
20.06.1908 Democratic Republic of the Congo (Country) Stanleyville (Kisangani)

-Time
20.06.1908
-Place reference
--Specified
Stanleyville (Kisangani)
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 8. desember 1904. I Norge var han en velkjent figur, i sin tid som formann for Studentersamfunnet og den første formann i Den konservative studentforening. Aubert engasjerte seg stadig i krasse polemikker med meningsmotstandere. Han hadde suksess på talerstolen men ikke med sin advokatforretning i Oslo. Han håpet på at dommergjerning i Kongo skulle være løsningen og etterlot kone (Hedvig) og to døtre da han reiste til Kongo. Han virket som dommer flere steder i Kongo: i Boma Nouvelle Anvers (Makanza), Basoko, Coquilhatville (Mbandaka), Stanleyville (Kisangani) og Basankusu. Hans mange artikler til Aftenposten ble i 1908 samlet i en bok. Aubert forsvarte langt på vei Kongostaten, selv om han i siste artikkel innså at kritikken vant frem og han pekte på at endringer var underveis. Aubert var på permisjon i Norge fra sommeren 1907. Han holdt da et foredrag i Studentersamfunnet med meget nedlatende karakteristikker av kongoleserne. Allerede i oktober 1907 returnerte han til Kongo og døde der sommeren etter. Det er en mulighet for at han donerte eller ønsket å donere en samling til Universitetet i Oslo, da det foreligger en del korrespondanse mellom ham og bestyrer Yngvar Nilsen på Etnografisk Museum.

Norwegian bokmål

Related to
Naur, Edvard Munch (1876 - 1914) [no] utreise sammen til Kongo, arbeidet i samme region (Equateur)

-Other actor
-Specification
utreise sammen til Kongo, arbeidet i samme region (Equateur)
Norwegian bokmål
Vogt, Jacob (2019 - 1922) [no] arbeidet i samme region (Equateur)

-Other actor
Norwegian bokmål

-Specification
arbeidet i samme region (Equateur)
Norwegian bokmål
-Place reference
--Specified
Fristaten Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Aubert, Vilhelm Mariboe (Bille). 1908. Breve fra Kongo og Andetstedsfra. Kristiania: H. Aschehoug & Co (William Nygaard).
Norwegian bokmål

Emigrantinstitutets arkiv, Utvandrarnas Hus, Växjö Kongokonsulatets arkiv 3, 14:5 1889-1905, Bundt 6, Diverse skrivelser 1889-1905.
Norwegian bokmål

Emigrantinstitutets arkiv, Utvandrarnas Hus, Växjö Kongokonsulatets arkiv 3, 14:5 1903-1904 Bunt 4. Skrivelser fra myndigheder og enkelte 1903-1904.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus, s. 69, 124, 132, 133, 143, 145, 146, 151, 205, 206, 215
Norwegian bokmål

Harms, Robert W. 1983. «The World Abir Made: The Maringa-Lopori Basin 1885-1903». African Economic History 12 (Business Empires in Equatorial Africa): 125–39.
Norwegian bokmål

Johnsen Rønning, Aina 2007: «100 år siden norske jurister dro til Afrika: Mellom despoter og kannibaler», Advokatbladet, 1: 44-45
Norwegian bokmål

Lacroix, A. 1948. «Aubert (Vilhelm Maribo)». I Biographie Colonial Belge, 1:col. 41. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales.
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 894, 205, dossier 57-167, 301 dossier 57-168
Norwegian bokmål

Nasjonalbiblioteket, Håndskriftsamlingen, Oslo: Norske Kongoveteraners Arkiv: Ms. fol. 2592 NKF Arkiv Lover og medlemsfortegnelse, Fortegnelse over nordmenn nevnt i Bulletin (Revue) de l’Association les Veterans Coloniaux i Bryssel
Norwegian bokmål

Universitetets Etnografiske Museum [Etnografisk samling], Oslo, arkiv: Yngvar Nielsen, brev V A Aubert 1893-03, 6 brev – til LMB Aubert 14 D4
Norwegian bokmål

angroenweghe, Daniël. 1986. Du sang sur les lianes. Léopold II et son Congo. Bruxelle: Didier Hattier.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Oppføring Digitalarkivet 1900
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Omtale i Store Norske Leksikon
Norwegian bokmål
-Text
Aubert som bakgrunn til arrestasjonen av Moland og French i Kongo
Norwegian bokmål
-Text
Omtale i belgisk kolonibiografi
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Digitalisert utgave av Billes Kongobrev
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038404215
-Id
021038404215
-System
DigitaltMuseum