Vogt, Jacob (2019 - 1922) [no]

Vogt, Jacob (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 15. september 1904. Han arbeidet fem perioder i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo [no]
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
10/10/2019 20:31:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/2d73743d-1aa7-47c0-9562-53e5667dc5b7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Vogt, Jacob
Norwegian bokmål

First name
Jacob
Norwegian bokmål

Last name
Vogt
Norwegian bokmål

Alternative name
Vogt, Jacob Rørdam [Rørdam var morens pikenavn]
Norwegian bokmål

Title
Jurist, dommer, statsanklager, offiser

-Title
Jurist, dommer, statsanklager, offiser
Norwegian bokmål

Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 15. september 1904. Han arbeidet fem perioder i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo
Norwegian bokmål

Birth
16.09.2019 Oslo (By) [no]

-Time
16.09.2019
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål

Death
05.03.1922 Norway (Country)

-Time
05.03.1922
-Place reference
--Place

Norwegian bokmål

Swedish

Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 15. september 1904. Vogt arbeidet i Kongostaten og senere Belgisk Kongo i fem perioder. Vogt hadde også tatt Krigsskolen og var offiser. I første term var han statsanklager i Boma og senere dommer i Bas-Kongo med sete i Matadi. Han var også stasjonert i Nouvelle-Anvers (Makanza) og Coquilhattville (Mbandaka). Her var hans rolle, sammen med den norske juristen Naur, å etterforske overgrepene mot befolkningen. Norske Aubert var dommer i distriktet. Da Vogt var hjemme på permisjon i 1907 (fra 30 april) bragte Morgenbladet en meget kritisk Kongoartikkel skrevet av David Vogt (de vra ikke i slekt). En polemikk utviklet seg og Jacob Vogt forsvarte i stor grad Fristaten han var på vei tilbake til, selv om han sikkert kjente til de lokale forholdene. Vogt kom til til Coquilhatville i desember 1907. Hans tredje periode tok til 26. september 1910. Han ble imidlertid syk etter en tid og måtte tilbringe to år i Norge før han kom tilbake i 1913 som dommer i Niangara. Han hadde igjen helseproblemer og reiste til Norge i 1915. I mars 1916 var han tilbake i Kongo, denne gang som dommer i Buta. Vogt ga ut poesi på forlaget Atar i Géneve. I 1915 donerte han en samling på 54 gjenstander til Etnografisk Samling, Universitetet i Oslo.

Norwegian bokmål

Related to
Aubert, Vilhelm Mariboe (1868 - 1908) [no] arbeidet i samme region (Equateur)

-Other actor
-Specification
arbeidet i samme region (Equateur)
Norwegian bokmål

-Other actor
-Specification
utreise sammen til Kongo
Norwegian bokmål

Naur, Edvard Munch (1876 - 1914) [no] arbeidet i samme region (Equateur)

-Other actor
-Specification
arbeidet i samme region (Equateur)
Norwegian bokmål

Activity
Democratic Republic of the Congo (Country) Fristaten Kongo, Belgisk Kongo

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country) Fristaten Kongo, Belgisk Kongo

--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål

Reference
Aubert, Vilhelm Mariboe (Bille). 1908. Breve fra Kongo og Andetstedsfra. Kristiania: H. Aschehoug & Co (William Nygaard), s. 5
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus, s. 145-147, 150-154
Norwegian bokmål

Harms, Robert W. 1983. «The World Abir Made: The Maringa-Lopori Basin 1885-1903». African Economic History 12 (Business Empires in Equatorial Africa): 125–39.
Norwegian bokmål

Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket (NB), avdeling Oslo: Ms. Fol. 1865 Vogt, Jacob Rördam ”La Grande Solitude”
Norwegian bokmål

Johnsen Rønning, Aina 2007: «100 år siden norske jurister dro til Afrika: Mellom despoter og kannibaler», Advokatbladet, 1: 44-45
Norwegian bokmål

Lacroix, A. 1952. «Vogt (Jacob)». I Biographie Colonial Belge, 3:col. 897-898. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales.
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 894, 307
Norwegian bokmål

Nasjonalbiblioteket, Oslo, Håndskriftsamlingen: Ms. fol. 2592 NKF Arkiv Lover og medlemsfortegnelse Fortegnelse over nordmenn nevnt i Bulletin (Revue) de l’Association les Veterans Coloniaux i Bryssel
Norwegian bokmål

Riksarkivet, Utenriksdepartementet: Eske 4664 serie K, 12/22 Danmark-Norge. Amb. i København. Forespørsel i fob. med Jacob Vogts dødbo i Belgisk Kongo. Gjelder henvendelse fra det belgiske utenriksministeriet. 1922 10.06
Norwegian bokmål

Sørensen, Steinar. 1977. ‘Fra Kristiania til Kongostaten’. Byminner 2: 1–25.
Norwegian bokmål

Universitetets Etnografiske Museum [nå Etnografisk Samling], Universitetet i Oslo, arkiv: Vogts katalog over samlingen
Norwegian bokmål

Universitetets Etnografiske Museum [nå Etnografisk Samling], Universitetet i Oslo, arkiv: Yngvar Nielsen, brev 1819-, 1985-1918, 12 brev vedr. Jacob Vogt
Norwegian bokmål

Vangroenweghe, Daniël. 1986. Du sang sur les lianes. Léopold II et son Congo. Bruxelle: Didier Hattier.
Norwegian bokmål

Vogt, Jacob. 1917. Dans la Solitude; rêveries et visions. Genève: Atar.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Omtale i belgisk kolonibiografi
Norwegian bokmål
-Text
Oppføring i Digitalarkivet 1891
Norwegian bokmål