Naur, Edvard Munch (1876 - 1914) [no]

Naur, Edvard Munch (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904 og som senere arbeidet i Belgisk Kongo. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
20/09/2019 08:36:02
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5303bb67-a445-4a0d-92f0-8537d1b79209 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Naur, Edvard Munch
Norwegian bokmål

Alternative name
Naur, Edvard (folketelling 1885)
Norwegian bokmål

Naur, Edvard Munch-Larsen (farens etternavn var Thomsen Naur-Larsen, morens fødenavn var Munch)
Norwegian bokmål

Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904 og som senere arbeidet i Belgisk Kongo.
Norwegian bokmål

Birth
25.05.1876 Oslo (By) [no]

-Time
25.05.1876
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Death
25.02.1914 Democratic Republic of the Congo (Country) Lusambo, Belgisk Kongo

-Time
25.02.1914
-Place reference
--Specified
Lusambo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 8. desember 1904 og senere Belgisk Kongo. I første periode, frem til 28. januar 1908 var han stasjonert i Boma, Nouvelle Anvers (Makanza) og Basankusu. Under oppholdet arbeidet han bl.a. i den tidligere og så beryktede og blodige Abir-konsesjonen og Naur ble viklet inn i en betydelig konflikt mellom tidligere Abir-soldater, lokale landsbyer, britiske misjonærer og en Kongostat med frynsete rykte. Andre periode varte fra 11. juni 1908 til 7. oktober 1911 med tjeneste i Lusambo, Stanleyville (Kisangani) og Coquilhatville (Mbandaka). I den tredje perioden var han i Lusambo fra 17. februar 1912 til han døde 38 år gammel i 1914. Universitetets Etnografiske Samling i Oslo har mottatt 10 gjenstander fra Naur. Før Naur 28 år gammel reiste til Kongo for første gang hadde han tjent tre år for det kinesiske tollvesenet.

Norwegian bokmål

Related to
Aubert, Vilhelm Mariboe (1868 - 1908) [no] utreise sammen til Kongo, arbeidet i samme region (Equateur)

-Other actor
-Specification
utreise sammen til Kongo, arbeidet i samme region (Equateur)
Norwegian bokmål
Vogt, Jacob (2019 - 1922) [no] arbeidet i samme region (Equateur)

-Other actor
Norwegian bokmål

-Specification
arbeidet i samme region (Equateur)
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country) Fristaten Kongo, Belgisk Kongo

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country) Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Aubert, Vilhelm Mariboe (Bille). 1908. Breve fra Kongo og Andetstedsfra. Kristiania: H. Aschehoug & Co (William Nygaard), s. 5
Norwegian bokmål

Emigrantinstitutets arkiv, Utvandrarnas Hus, Växjö, Kongokonsulatets arkiv 3, 14:5 1903-1904, Bunt 4. Skrivelser fra myndigheder og enkelte 1903-1904.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus, s. 141-151
Norwegian bokmål

Harms, Robert W. 1983. «The World Abir Made: The Maringa-Lopori Basin 1885-1903». African Economic History 12 (Business Empires in Equatorial Africa): 125–39.
Norwegian bokmål

Johnsen Rønning, Aina 2007: «100 år siden norske jurister dro til Afrika: Mellom despoter og kannibaler», Advokatbladet, 1: 44-45
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 204, 318, 514
Norwegian bokmål

Nasjonalbiblioteket, Håndskriftsamlingen, Oslo: Norske Kongoveteraners Arkiv: Ms. fol. 2592 NKF Arkiv Lover og medlemsfortegnelse, Fortegnelse over nordmenn nevnt i Bulletin (Revue) de l’Association les Veterans Coloniaux i Bryssel
Norwegian bokmål

Vangroenweghe, Daniël. 1986. Du sang sur les lianes. Léopold II et son Congo. Bruxelle: Didier Hattier.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål
-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål