Jacobsson, Selma (1841 - 1899) [sv]

Jacobsson, Selma (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Selma Jacobsson (1841-1899) fick sin utbildning hos fotografen Bertha Valerius och studerade sedan i Wien i Adéles ateljéer och hos fotografiprofessor Monuckhoven i Gent. År 1872 övertar hon Valerius ateljé på Drottninggatan och från 1877 etablerar hon sig på Fredsgatan 15. Kundkretsen kommer i första hand från diplomatin och den högsta societeten. 1899 utnämns hon till hovfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
10/08/2016 16:32:02
15/06/2019 01:56:32
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d2f30650-67d8-443c-a420-b306e3067b44 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Jacobsson, Selma
Swedish

First name
Selma Ida
Swedish

Last name
Jacobsson
Swedish

Alternative name
Norayr, Selma Ida
Swedish

Description
Selma Jacobsson (1841-1899) fick sin utbildning hos fotografen Bertha Valerius och studerade sedan i Wien i Adéles ateljéer och hos fotografiprofessor Monuckhoven i Gent. År 1872 övertar hon Valerius ateljé på Drottninggatan och från 1877 etablerar hon sig på Fredsgatan 15. Kundkretsen kommer i första hand från diplomatin och den högsta societeten. 1899 utnämns hon till hovfotograf.
Swedish

Birth
27.01.1841 Stockholms kommun, Stockholms län

-Time
27.01.1841
-Place reference
Stockholms kommun, Stockholms län

--Place (text)
Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
1899

-Time
1899
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Occupation
Photographer Stockholms län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Photographer Fredsgatan 15, Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Fredsgatan 15, Stockholms kommun

--Place (text)
Fredsgatan 15, Stockholms kommun
Swedish
Photographer Brunkebergstorg 15, Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Brunkebergstorg 15, Stockholms kommun

--Place (text)
Brunkebergstorg 15, Stockholms kommun
Swedish
Photographer Drottninggatan 10, Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Drottninggatan 10, Stockholms kommun

--Place (text)
Drottninggatan 10, Stockholms kommun
Swedish
Photographer Jakobsgatan 15, Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Jakobsgatan 15, Stockholms kommun

--Place (text)
Jakobsgatan 15, Stockholms kommun
Swedish
Residence
Stockholms län

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Fredsgatan 15, Stockholms stad 1882 1899

-Place reference
Fredsgatan 15, Stockholms stad

--Place (text)
Fredsgatan 15, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1882 1899

--Earliest time
1882
--Latest time
1899
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Rotemansarkivet, ÖÄ, Stockholms stadsarkiv, Bernhard Johanssons register (Huvudkälla)
Swedish

Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Stockholm från perioden 1870-1898 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish