Bach, Marit (1865 - 1945) [no]

Bach, Marit (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 24, 2017 1:01:52 PM CET
January 12, 2019 1:23:58 AM CET
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/3f482345-23ac-4841-bbef-bae5c61c21cf | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bach, Marit
Norwegian bokmål

First name
Marit
Norwegian bokmål

Last name
Bach
Norwegian bokmål

Alternative name
Back, Marit
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1865

-Time
1865
Death
1945

-Time
1945
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født 21.04.1865. I lære hos Lars Bach, Steinkjer og hos Mathiesen og Frøseth i Trondhjem. Overtok Jul Frøseths firma ved hans død i 1896 og kalte seg "M. Bach, Frøseths Eftfl." og drev dette en tid i Olaf Tryggvessønsgd. 19. Imidlertid kalte også Ludv. M. Bach seg for "Frøseths Efterfølger", muligens overtok de firmaet sammen. muligens overtok han etter Marit B. Hun ble så ansatt hos en fotograf i Aalesund, deretter 4 1/2 år hos Louise Engen i Bodø, 5 år i Stavanger og arbeidet tilslutt i 12 år hos Fotograf Schrøder i Trondhjem.

Virkested:
Stavanger
1890 ca-1900 ca: Trondheim
1909-1911: Ålesund
1918 ca-1930: Trondheim
Bodø

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:

Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Skorgevik, Kjell: Fotografer i Ålesund i glassplatenes tid, 1985
FylkesFOTOarkivet i Møre og Romsdal. Eldre fotografer i Møre og Romsdal. [Database]. 2009
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål