Tryggelin, Erik (1878 - 1962) [sv]

Tryggelin, Erik (1878 - 1962) (swedish)

Description

I ”Den svenska fotografins historia” (Rittsel/Söderberg, 1983) beskrivs konstnären Erik Tryggelin (1878-1962) som en samhällsreporter som ”på sina ständiga vandringar efter motiv alltid hade kameran med sig. Om man vill veta hur sekelskiftets människor såg ut, rörde sig och var klädda så skall man börja med att titta på Tryggelins fotografier, målningar och teckningar.” [sv]

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter (PUL): nordiska@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/37c6db6e-f14f-4b19-aeba-98a58dfbd351 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Tryggelin, Erik
Swedish

First name
Erik
Swedish

Last name
Tryggelin
Swedish

Alternative name
Tryggelin, Erik Viktor
Swedish

Description

I ”Den svenska fotografins historia” (Rittsel/Söderberg, 1983) beskrivs konstnären Erik Tryggelin (1878-1962) som en samhällsreporter som ”på sina ständiga vandringar efter motiv alltid hade kameran med sig. Om man vill veta hur sekelskiftets människor såg ut, rörde sig och var klädda så skall man börja med att titta på Tryggelins fotografier, målningar och teckningar.”

Swedish

Birth
25.06.1878 Stockholms kommun

-Time
25.06.1878
-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
Death
09.08.1962 Birkagatan 16, Stockholms kommun

-Time
09.08.1962
-Place reference
Birkagatan 16, Stockholms kommun

--Place (text)
Birkagatan 16, Stockholms kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Biography

I ”Den svenska fotografins historia 1840-1940” (Rittsel/Söderberg, 1983) beskrivs konstnären ErikTryggelin (1878-1962) som en samhällsreporter som ”på sina ständiga vandringar efter motiv alltid hade kameran med sig. Om man vill veta hur sekelskiftets människor såg ut, rörde sig och var klädda så skall man börja med att titta på Tryggelins fotografier, målningar och
teckningar.”

Tryggelin, som var utbildad vid Konstakademien, använde aldrig sina fotografier för mekanisk efterbildning utan enbart för inspiration och för detaljstudier. Hans intresserade sig främst för Stockholmsmiljöer och fascinerades av kontrasterna i storstadens färgstarka folkliv.

Erik Tryggelin hade en anmärkningsvärd förmåga att komma tätt inpå de människor han avbildade, oavsett om de var överklassdamer på Norrbro eller sjåare på Södermalm. Sannolikt använde han en så kallad detektivkamera som enkelt gick att dölja.

Stämningarna i hans bilder kan påminna om de i tidens flanörlitteratur som till exempel Söderbergs Doktor Glas; en suggestiv melankoli som gör att bilderna etsar sig fast i minnet.

Swedish

Occupation
Photographer Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
Has works at

Erik Viktor Tryggelins arkiv
Arkivnummer 2013 ERIK VIKTOR TRYGGELINS ARKIV (ACC.NR 1960/055, 1960/086, 1961/032, 1962/116) Acc.nr 1960/055: 6 st skissböcker och en samling fotografier tagna av Erik Tryggelin. Arkivet är oförtecknat.


-Organization/collection
-Set

Erik Viktor Tryggelins arkiv
Arkivnummer 2013 ERIK VIKTOR TRYGGELINS ARKIV (ACC.NR 1960/055, 1960/086, 1961/032, 1962/116) Acc.nr 1960/055: 6 st skissböcker och en samling fotografier tagna av Erik Tryggelin. Arkivet är oförtecknat.

--Description

Erik Viktor Tryggelins arkiv
Arkivnummer 2013 ERIK VIKTOR TRYGGELINS ARKIV (ACC.NR 1960/055, 1960/086, 1961/032, 1962/116) Acc.nr 1960/055: 6 st skissböcker och en samling fotografier tagna av Erik Tryggelin. Arkivet är oförtecknat.

Swedish

-Organization/collection
Reference
Sveriges dödbok 1947-2006 (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Portraits of a City. An Urban Anthology. 2004. (ISBN 91-7031-142-0)
Swedish
Editorial note

Fotografen finns representerad i Nordiska museets arkiv.

Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish

Uuid
37c6db6e-f14f-4b19-aeba-98a58dfbd351
ACL (permissions)
1f368832-7649-4386-97b6-ae40cce8752b_SHARED
Status
English

Norwegian bokmål

Swedish

Is in list
Alternative id
5155 NFR

-Id
5155
-System
NFR
021035593717 DigitaltMuseum

-Id
021035593717
-System
DigitaltMuseum
Place holder
No
Created by
root May 8, 2014 9:54:35 PM CEST
Contributions from
UlfB June 1, 2014 8:40:49 PM CEST
root January 9, 2015 12:46:49 PM CET
Ulrika Hoffman Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] February 8, 2016 9:07:17 AM CET
Approved suggestions
Use by (Primus/Digitalt Museum)
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] 78

Item (66)

Photograph (12)

Use by (subscriptions)
Shared in lists