Greenwood, Marianne (1916 - 2006) [sv]

Greenwood, Marianne (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 9, 2015 8:54:20 PM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0dcb74d5-a9b8-436e-ba6f-a97f52cea909 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Greenwood, Marianne
Swedish

First name
Marianne
Swedish

Last name
Greenwood
Swedish

Alternative name
Hederström, Marianne
Swedish

Birth
1916 Gällivare kommun

-Time
1916
-Place reference
Gällivare kommun

--Place (text)
Gällivare kommun
Swedish
Death
2006

-Time
2006
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Född i Gällivare som Hederström, uppvuxen i Kiruna och Sundsvall. Reste till restaurangskola i Schweiz under Andra världskriget och blev fast på kontinenten. Jobbade som modell och senare som fotograf. Fotograferade Picassos samlingar i Antibes och fotograferade tillsammans med Evert Taube träsklandskapet med de vilda hästarna i Camargue i södra Frankrike. Skulle ha fotograferat tillsammans med Evert Taube i Guatemala men gjorde det i stället ensam, för han kom inte, och fortsatte att resa och fotografera i mellan- och norra Sydamerika under många år. Fotograferade också på Papua-NyaGuinea och i Polynesien.

Marianne Greemwood var en äventyrerska och levnadskonstnär som levde i nuet och fångade tillfällena. Hon skrev inga dagböcker men publicerade en hel del artiklar och gav ut flera böcker.

Född i Gällivare som Hederström, uppvuxen i Kiruna och Sundsvall. Reste till restaurangskola i Schweiz under Andra världskriget och blev fast på kontinenten. Jobbade som modell och senare som fotograf. Fotograferade Picassos samlingar i Antibes och fotograferade tillsammans med Evert Taube träsklandskapet med de vilda hästarna i Camargue i södra Frankrike. Skulle ha fotograferat tillsammans med Evert Taube i Guatemala men gjorde det i stället ensam, för han kom inte, och fortsatte att resa och fotografera i mellan- och norra Sydamerika under många år. Fotograferade också på Papua-NyaGuinea och i Polynesien.

Marianne Greemwood var en äventyrerska och levnadskonstnär som levde i nuet och fångade tillfällena. Hon skrev inga dagböcker men publicerade en hel del artiklar och gav ut flera böcker.

Swedish

Editorial note
Fotografierna från platser utanför Europa tillhör Etnografiska museet. Omkr. 10 000 dia och sov/v. Fotografier inom Europa och av vänner tillhör familjen.Fotografierna från platser utanför Europa tillhör Etnografiska museet. Omkr. 10 000 dia och sov/v. Fotografier inom Europa och av vänner tillhör familjen.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish