Andersson, Oscar (1881 - ) [sv]

Other languages: Andersson, Oscar (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Oscar Fabian Konstantin Andersson, född 9 mars 1881, Mörbylånga köping, Kalmar län, missionär. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/04/2024 09:39:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f0e20595-3248-4c70-b42d-784553eccc55 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Oscar
Swedish

First name
Oscar
Swedish

Middle name
Fabian Konstantin
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Andersson, Oskar
Swedish

Title
Missionär

-Title
Missionär
Swedish
Description
Oscar Fabian Konstantin Andersson, född 9 mars 1881, Mörbylånga köping, Kalmar län, missionär.
Swedish

Birth
1881

-Time
1881
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Oscar Fabian Konstantin Andersson, född 9 mars 1881, Mörbylånga köping, Kalmar län, missionär. Han genomgick Missionsskolan åren 1905-08 och har även fått undervisning vid Stockholms Borgarskola. Vid årsmötet 1908 avskildes han till missionär och utreste till Östturkestan den 26 september samma år. Han återvände den 18 juni 1915 och lämnade Missionsförbundets tjänst 1917.

Swedish

Sibling of
Reference
På obanade stigar: tjufofem år i Osttturkestan. Svenska missionsförbundets
Swedish

Carlotta-SMVK
25452134

-Id
25452134
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
0210311459944
-Id
0210311459944
-System
DigitaltMuseum