Jyssum, Martin Gerhardt (1881 - 1975) [no]

Jyssum, Martin Gerhardt (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk offiser som tok tjeneste i Kongo i årene 1905 til 1913 [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
05/10/2021 07:45:56
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ce787d06-3e95-48c1-b8c8-a3301c9d67c0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Jyssum, Martin Gerhardt
Norwegian bokmål

First name
Martin
Norwegian bokmål

Middle name
Gerhardt
Norwegian bokmål

Last name
Jyssum
Norwegian bokmål

Other name
Jyssum, Martin Gerhard [no] -

-Name
Jyssum, Martin Gerhard
Norwegian bokmål
Title
Gårdbruker

-Title
Gårdbruker
Norwegian bokmål
Offiser

-Title
Offiser
Norwegian bokmål
Revisor

-Title
Revisor
Norwegian bokmål
Description
Norsk offiser som tok tjeneste i Kongo i årene 1905 til 1913
Norwegian bokmål

Birth
25/04/1881 Bratsberg (Befolket sted) [no], ,
WikiStrinda oppgir fødsel 18.05.1881

-Time
25/04/1881
-Place reference
Bratsberg (Befolket sted) [no], ,

--Place
Norwegian bokmål
-Description
WikiStrinda oppgir fødsel 18.05.1881
Norwegian bokmål
Death
09/01/1975

-Time
09/01/1975
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk offiser (surnummerert premierløytnant, Garden) som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 2. mars 1905 til 1908 i Lubefu, Sankuru. Han var også i Belgisk Kongo fra 1909 til 1913, da i krondomenet. Han fortsatte som offiser i Garden og ved Krigsskolen etter hjemkomsten til Norge. Fra 1917 drev han gården Gislevold i Ullensaker og var i mange år revisor i Orkla Grube Aktiebolag. Jyssum var aktiv i Norske Kongoveteraners Forening. Vitenskapsmuseet i Trondheim har en etnografikasamling på 50 gjenstander etter Jyssum.

Norwegian bokmål

-Other actor
-Specification
medlem
Norwegian bokmål
Rønning, Johan Adolf (1884 - 1908) [no] utreise sammen til Kongo

-Other actor
-Specification
utreise sammen til Kongo
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), ,
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), ,

-Description
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Abel, Fr. 1914. «Jyssum, Martin Gerhard». I Den norske hær og flaate II, Fastlønnede og fhv. fastlønnede i krig tjenestepligtige officerer 1ste jan. 1914, 72. Oslo: Abels kunstforlag.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus
Norwegian bokmål

Hasle, Eivind. «På sporet av et liv - - -. Strinda-guten som vart ‘territorialsjef’ i Kongo. Major M.G. Jyssum (1881-1975)». I Strinda den gang da. Årbok for Strinda historielag 2012, s.161-176, 2012. Trondheim: Strinda Historielag
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 5058 (874) D1174 (1045) D25.880 (K4259)
Norwegian bokmål

Sverdrup, Sigurd, red. 1926. «Jyssum, Martin Gerhard». I Studentene fra 1901. Biografiske oplysninger samlet til 25-års-jubileet 1926, 153. Oslo: Grøndahl & Søn.
Norwegian bokmål

Thingstad, Britt Eli. 2003. «Raritetskabinettet - Vitenskapsmuseets etnografiske samling. Etnografisk samling fra Belgisk Kongo». Spor. Nytt fra fortiden 18 (1): 38–41.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Omtale på WikiStrinda
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Omtale på meldal.no
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Om Jyssums Kongosamlng
Norwegian bokmål
-Text
Omtale i Bj. Keyser Barth 1929: "Norges militære embedsmenn"
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038368971
-Id
021038368971
-System
DigitaltMuseum