Rønning, Johan Adolf (1884 - 1908) [no]

Rønning, Johan Adolf (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
05/10/2021 07:46:34
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7bb6ca2f-a575-46f8-91e1-5fb22a4540c7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Rønning, Johan Adolf
Norwegian bokmål

First name
Johan
Norwegian bokmål

Middle name
Adolf
Norwegian bokmål

Last name
Rønning
Norwegian bokmål

Other name
Johansen Rønning, Johan Adolf [no] -

-Name
Johansen Rønning, Johan Adolf
Norwegian bokmål
Title
Løytnant, sektorsjef

-Title
Løytnant, sektorsjef
Norwegian bokmål
Birth
06/03/1884 Bjugn (Historisk kommune) [no], ,

-Time
06/03/1884
-Place reference
Bjugn (Historisk kommune) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
15/04/1908
Drept etter "Ville de Bruges" forlis i på Kongofloden ved Umangi, Lisala, Kongo

-Time
15/04/1908
-Dating comment
Drept etter "Ville de Bruges" forlis i på Kongofloden ved Umangi, Lisala, Kongo
Norwegian bokmål
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk løytnant som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) som sous-lieutenant fra 4. mai 1905 der han ble tilknyttet Ladostasjonen i Lado-enklaven fra 7. november 1905. Året etterpå ble han sjef på Kérostasjonen, fikk graden løytnant og ble utnevnt til sektorsjef av annen klasse. På vei til permisjon i Europa i 1908 var han ombord i damperen "Ville de Bruges" da denne 15. april veltet i et uvær på Kongofloden i Umangi i Lisalaterritoriet. Han havnet der i et opprør mot kolonimakten og ble drept etter at han kom seg på land. Etter sigende skal angriperne siden ha spist liket.

Norwegian bokmål

Related to
Bolstad, Johan Einar (1882 - 1946) [no] arbeidet sammen i Kongo

-Other actor
-Specification
arbeidet sammen i Kongo
Norwegian bokmål
-Other actor
-Specification
utreise sammen til Kongo
Norwegian bokmål
Norløff, August (1878 - 1955) [no] etterforsket Rønnings død

-Other actor
Norwegian bokmål

-Specification
etterforsket Rønnings død
Norwegian bokmål
-Other actor
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],
South Sudan (Country), Lado-enklaven [no],

-Place reference
South Sudan (Country), Lado-enklaven [no],
--Specified
Lado-enklaven
Norwegian bokmål
Actor in
Norwegian bokmål
Passasjer [no] - 15/04/1908

Reference
Aftenposten 3. Juni 1908
Norwegian bokmål

Coosemans, Marthe. 1958. ‘Ronning (Johan Adolf)’. In Biographie Colonial Belge, 5:col. 705-706. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2016. Dobbeltspill. Kjærlighet og forræderi i skyggen av første verdenskrig. Oslo: Spartacus, s. 156
Norwegian bokmål

Jæger, Alexander. 2020. «‘I Civilisationens Navn!’ Om norske avisers dekning av Fristaten Kongo, norske kongofarere og den internasjonale humanitære debatten, 1900-1908». Masteroppgave i historie ved Institutt for arkeologi, konservering og historie, IAKH, Oslo: Universitetet i Oslo, s. 84
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 5138 (874), N
Norwegian bokmål

Maselis, Patrick, Vincent Schouberechts, og Léo Tavano. 2009. Lado. Histoire postale de l’enclave. Postal history of the enclave. Monaco: le Musée des Timbres et des Monnaies de Monaco.
Norwegian bokmål

Miøen Sæther, Ellen. 2020. Johan Adolf Rønning. Prestesønnen som dro til Fristaten Kongo. Kristiansand: Eget forlag/Blurb.
Norwegian bokmål

Sverdrup, Sigurd, red. 1926. «Rønning, Johan Adolf». I Studentene fra 1901. Biografiske oplysninger samlet til 25-års-jubileet 1926, 153. Oslo: Grøndahl & Søn.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2015. ‘Scandinavian Agents and Entrepreneurs in the Scramble for Ethnographica during Colonial Expansion in the Congo’. In Navigating Colonial Orders, Norwegian Entrepreneurs in Africa and Oceania during Colonialism, edited by Kirsten Alsaker Kjerland and Bjørn Enge Bertelsen, 339–67. Oxford: Berghahn.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Omtale i belgisk koloni-biografi
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038368983
-Id
021038368983
-System
DigitaltMuseum