Mattson, Mathias (Mats) (1822 - 1904) [sv]

Mattson, Mathias (Mats) (swedish)

Personer kopplade till maritim verksamhet på Åland (Ålands sjöfartsmuseum) [sv]

Description
Redare verksam på Åland [sv]
Life role
Dataset owner
Ålands sjöfartsmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
13/07/2018 09:01:00
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c38af308-fc77-4f91-9195-2a14fef35999 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Mattson, Mathias (Mats)
Swedish

First name
Mathias
Swedish

Last name
Mattson
Swedish

Alternative name
Varg-Matte
Swedish

Description
Redare verksam på Åland
Swedish

Birth
14.08.1822 Vargata (Ort/bebyggd plats) [sv] Gården Västergårds

-Time
14.08.1822
-Place reference
Vargata (Ort/bebyggd plats) [sv] Gården Västergårds
--Place
--Specified
Gården Västergårds
Swedish
Death
08.09.1904 Vargata (Ort/bebyggd plats) [sv] Gården Västergårds

-Time
08.09.1904
-Place reference
Vargata (Ort/bebyggd plats) [sv] Gården Västergårds
--Place
--Specified
Gården Västergårds
Swedish
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Danish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality
Biography

Mats Mattson, mera känd under namnet Varg-Matte, föddes i i Vargata, Vårdö den 8 augusti 1822. Varg-Matte är en av Ålands redarlegender. Etablerade sig under bondeseglationens guldålder under andra hälften av 1800-talet. Var biträde i Bomarsund hos en rysk handelsman och lärde sig ryska och och litet finska. Flytttade hem till Vårdö 1854 och öppnade gästgiveri, senare även lanthandel och rederiverksamhet. I slutet av 1870-talet var han den störste bonderedaren på Norra Åland. I sin hemkommun var han en aktad man. Gifte sig med Serafia Mattson och födde tio barn. Varg-Matte avled den 8 september 1904.

Swedish

Parent Of
Related to
Lundqvist, Mathias (1853 - 1926) [sv] Mats Mattson svärfar till Mathias Lundqvist

-Other actor
-Specification
Mats Mattson svärfar till Mathias Lundqvist
Swedish
Occupation
-Occupation
Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Danish

Norwegian nynorsk
Reference
Skogsjö, Håkan: Familjer och gårdar i Vårdö (2001)
Swedish