Kaudern, Axel (1878 - 1952) [sv]

Kaudern, Axel (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
04/06/2019 14:04:51
01/05/2021 05:37:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a161057d-f70b-4dbc-97ab-3351b95b1fe2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Kaudern, Axel
Swedish

First name
Axel
Swedish

Last name
Kaudern
Swedish

Alternative name
Kaudern (Larsson), Johan Axel Konstantin
Swedish

Birth
02/11/1878 Solna församling (Församling) [sv], , Solna kommun, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
Riksarkivet SVAR-Svensk arkivinformation / Folkräkningar (Sveriges befolkning) 1910

-Time
02/11/1878
-Place reference
Solna församling (Församling) [sv], , Solna kommun, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

--Place (text)
Solna kommun, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
-Source
Riksarkivet SVAR-Svensk arkivinformation / Folkräkningar (Sveriges befolkning) 1910
Swedish
Death
10/01/1952 Gustav Vasa församling (Församling) [sv], , Norrtullsgatan 5, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland [sv]

-Time
10/01/1952
-Place reference
Gustav Vasa församling (Församling) [sv], , Norrtullsgatan 5, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland [sv]
--Place (text)
Norrtullsgatan 5, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Axel Kaudern (1878-1952) arbetade som apotekare efter avlagd studentexamen. År 1902 avlade han farmacie kandidatexamen. Kaudern lämnade dock redan år 1904 detta yrke och under åren 1904-1905 var han utomlands i Tyskland, Italien och Spanien.

Han var innehavare av Ateljé Kaudern som etablerades 1904. När han kom hem, hösten 1905, trädde han in som kompanjon tillsammans med brodern Josef Maximilian Kaudern och startade en fotografateljé i Stockholm. År 1908 blev Axel Kaudern ensam ägare av ateljén, då brodern började ägna sig åt konstnärlig verksamhet.

År 1910 blev han medlem av Svenska Fotografernas Förbund och 1915 blev han dess ordförande, som han innehade i 18 år. Fullständigt namn var Johan Axel Konstantin Kaudern.

Swedish

Parent Of
-Other actor
Occupation
Photographer 1905 , , Stockholms stad [sv]
ca 1905 -

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1905

--Earliest time
1905
-Dating comment
ca 1905 -
Swedish

-Place reference
, , Stockholms stad [sv]
--Place (text)
Stockholms stad
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Riksarkivet SVAR-Svensk arkivinformation
Swedish

Svensk Fotografisk Tidskrift, nr. 95 november 1918 och nr. 215 november 1928.
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Den svenska fotografins historia. 1983
Swedish
-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
-Text
Riksarkivet, Digitala forskarsalen / Person: Riksarkivet SVAR-Svensk arkivinformation / Folkräkningar (Sveriges befolkning) 1910
Swedish
NFR
4900

-Id
4900
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592870

-Id
021035592870
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.Fotografen finns representerad i Nordiska museets arkiv.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish