Beckman, Fredric Otto (1834 - ) [sv]

Beckman, Fredric Otto (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/02/2015 10:51:53
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/8b650d59-28ce-4991-a579-9fcc4beba7d1 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Beckman, Fredric Otto
Swedish

First name
Fredric Otto
Swedish

Last name
Beckman
Swedish

Alternative name
Beckman, Baltazar Fredrik Otto
Swedish

Birth
30/08/1834 , , Solberga, Jönköpings kommun, Jönköpings län [sv]

-Time
30/08/1834
-Place reference
, , Solberga, Jönköpings kommun, Jönköpings län [sv]
--Place (text)
Solberga, Jönköpings kommun, Jönköpings län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

1834 Född 1863 Första notering i källorna som fotograf, i Göteborg 1864 Anställd av firma Unna & Höffert i Göteborg 1868 Verksam i Nyköping

Enligt Bernhard Johanssons register: Sannolikt utvandrad till Amerika före 1890. Levde ett oregelbundet liv. Under hans fängelsevistelse 1869 drevs ateljén i Nyköping av hustrun, Pauline Beckman.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer , , Södermanlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Södermanlands län [sv]
--Place (text)
Södermanlands län
Swedish
Photographer , , Nyköpings kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Nyköpings kommun [sv]
--Place (text)
Nyköpings kommun
Swedish
Photographer , , Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Västra Götalands län
Swedish
Photographer 1860 1869 , , Sillgatan 40, Göteborgs kommun [sv]
1860-talet

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1860 1869

--Earliest time
1860
--Latest time
1869
-Dating comment
1860-talet
Swedish

-Place reference
, , Sillgatan 40, Göteborgs kommun [sv]
--Place (text)
Sillgatan 40, Göteborgs kommun
Swedish
Residence
, , Dalarnas län [sv]

-Place reference
, , Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Dalarnas län
Swedish
, , Faluns kommun [sv] 1861 1869

-Place reference
, , Faluns kommun [sv]

--Place (text)
Faluns kommun
Swedish
-Timespan
1861 1869
--Earliest time
1861
--Latest time
1869
Reference
Göteborgs fotografer. Ateljéer och yrkesmän 1840-1910.
Swedish

Tryckt litteratur (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Göteborgs fotografer. Ateljéer och yrkesmän 1840-1. (Publikation; ISBN 91-630-7742-6)
Swedish
NFR
5274

-Id
5274
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591623

-Id
021035591623
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish