Description
AGAT
ex USA ELWOOD COOPER
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1865
Byggested: Alma, Maine, USA
Verft: Fl. L. Carney
Ombygging: Ombygget 1883
Endelig skjebne: Avrigget 1908 i Farsund. Opphugget 1908 i Stavanger? [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
23/11/2016 15:51:15
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7ac22154-570a-4ffb-a633-3034651a85a0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
AGAT
Norwegian bokmål

Other name
ELWOOD COOPER USA

-Name
ELWOOD COOPER
Norwegian bokmål

-Specified
USA
Norwegian bokmål

Description
AGAT
ex USA ELWOOD COOPER
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1865
Byggested: Alma, Maine, USA
Verft: Fl. L. Carney
Ombygging: Ombygget 1883
Endelig skjebne: Avrigget 1908 i Farsund. Opphugget 1908 i Stavanger?
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Tre
Tonnasje:
608 brt
579 netto
Mål: 143,5 - 31,1 - 18,9 DNV
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted:

Moss 1874-94
Spjærøy, Fredrikstad 1894-1902
Kristiania 1902-08

Farter:

Trelastfart på Canadas østkyst

Skipsfører:

H. Sandbereg 1874-76
W. C. Sinding 1876-77
C. Nerdrum 1877-84
S. Halvorsen 1884-1906
K. S. Kristiansen 1906-08

Eier:

R. M. Pettersen 1874-94
B. Nielsen 1894-1908 (A/S Barkskib Agat)

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 608 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
608
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 579 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
579
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 143,5 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
143,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 31,1 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
31,1
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 18,9 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
18,9
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

-Specification
DNV
Norwegian bokmål
Built
1865 Alma, Maine, USA @ Fl. L. Carney
1865

-Timespan
1865

--Earliest time
1865
-Dating comment
1865
Norwegian bokmål

-Place reference
Alma, Maine, USA @ Fl. L. Carney

--Place (text)
Alma, Maine, USA @ Fl. L. Carney
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Alternative id
DigitaltMuseum: 021176789531

-Id
021176789531
-System
DigitaltMuseum
Alternative id
DigitaltMuseum: 021176789531

-Id
021176789531
-System
DigitaltMuseum
Alternative id
DigitaltMuseum: 021176789531

-Id
021176789531
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål