Bovilgården [sv]

Other languages: Bovilgården (swedish)

Slott och herrgårdar, Sverige [sv]

Description
Bovilgården ritades av konstnären Bo Vilson i början av 1940-talet. År 1943 flyttade han in tillsammans med sin familj. Sedan 2009 drivs platsen som en konst- och kulturgård öppen för allmänheten. [sv]
Last changed
18/11/2022 13:58:38
24/02/2024 08:56:37
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/5d923ef0-fcad-4504-a3c2-fd75097174c5 | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Bovilgården
Swedish

Alternative name
Bogården
Swedish

Tjärnstugan
Swedish

Description
Bovilgården ritades av konstnären Bo Vilson i början av 1940-talet. År 1943 flyttade han in tillsammans med sin familj. Sedan 2009 drivs platsen som en konst- och kulturgård öppen för allmänheten.
Swedish

-Role
English

Norwegian bokmål

Swedish

-Actor
Located at
Värmlands län (Län) [sv], Utterbyn [sv], Utterbyn 75, 685 92 Torsby, Sverige [sv]

-Place
-Specified
Utterbyn
Swedish

-Place (text)
Utterbyn 75, 685 92 Torsby, Sverige
Swedish
Geodata
60.16217, 13.03992, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
60.16217
-Longitude (Easting)
13.03992
-Other actor
-Other actor
DigitaltMuseum
0212212369968
-Id
0212212369968
-System
DigitaltMuseum