Allard, Björn (1923 - 2006) [sv]

Allard, Björn (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Björn Allard (1923-2006) var anställd som fotograf vid Riksantikvarieämbetets Fornminnesavdelning under 1950- och 1960-talet. Han deltog bland annat som fotograf vid de arkeologiska undersökningarna i samband med de norrländska sjö- och älvregleringarna under 1950- och 1960-talet. [sv]
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
13/02/2020 14:17:48
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/568e36ba-3144-486b-b585-76ed4ca74f1f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Allard, Björn
Swedish

First name
Björn Olof
Swedish

Last name
Allard
Swedish

Alternative name
Gunnarsson Allard, Björn
Swedish

Description
Björn Allard (1923-2006) var anställd som fotograf vid Riksantikvarieämbetets Fornminnesavdelning under 1950- och 1960-talet. Han deltog bland annat som fotograf vid de arkeologiska undersökningarna i samband med de norrländska sjö- och älvregleringarna under 1950- och 1960-talet.
Swedish

Birth
08/06/1923 Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland

-Time
08/06/1923
-Place reference
Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
--Place (text)
Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
Swedish
Death
28/07/2006 Spånga, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland

-Time
28/07/2006
-Place reference
Spånga, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
--Place (text)
Spånga, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Björn Allard (1923-2006) var säsongsanställd som fotograf vid Riksantikvarieämbetets Fornminnesavdelning under 1950- och 1960-talet. Hans uppdrag som fotograf var att dokumentera vid fornminnesinventering och vid arkeologiska och kulturhistoriska undersökningar, framför allt i samband med den norrländska älv- och sjöregleringarna vid utbyggnaden av vattenkraften under 1950- och 1960-talet, där han först deltagit som grävningspraktikant vid arkeologiska undersökningar.

Efter att ha slutat sin anställning vid Riksantikvarieämbetet i januari 1962 var Björn Allard verksam som belysningsmästare vid Sveriges Television fram till sin pensionering.

Swedish

Occupation
Photographer 1950? 31/01/1962
Har haft ytterligare säsongsbaserade fotograferingsuppdrag också efter 1962 Swedish National Heritage Board (RAÄ - Government agency) Säsongsanställd fotograf

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1950? 31/01/1962

--Earliest time
1950?
--Latest time
31/01/1962
-Dating comment
Har haft ytterligare säsongsbaserade fotograferingsuppdrag också efter 1962
Swedish

-Employed as
Säsongsanställd fotograf
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Riksantikvarieämbetet
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

DigitaltMuseum
021036438256
-Id
021036438256
-System
DigitaltMuseum