Reimers, Gustaf Wilh. (1885 - 1963) [sv]

Reimers, Gustaf Wilh. (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:45:02
04/07/2020 03:34:03
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/21365e48-80a1-42b5-af0f-7c18fc19a902 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Reimers, Gustaf Wilh.
Swedish

First name
Gustaf Wilhelm
Swedish

Last name
Reimers
Swedish

Alternative name
Reimers, Gustaf Vilhelm
Swedish

Birth
19/05/1885 Örebro, Örebro kommun, Örebro län

-Time
19/05/1885
-Place reference
Örebro, Örebro kommun, Örebro län
--Place (text)
Örebro, Örebro kommun, Örebro län
Swedish
Death
05/10/1963

-Time
05/10/1963
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Gustaf Reimers (1885-1963) föddes i Örebro. Han kom till Gävle 1904 och arbetade först som assistent i Carl Rudolphs ateljé på Nygatan 15. Reimers övertog så småningom ateljén och drev den vidare i eget namn fram till 1946 då han flyttade från Gävle till Ludvika. Firma G. Reimers, Nygatan 15, Gävle, etablerad februari 1908.

Gustaf Reimers arbetade med porträtt, lansdskaps- och industribilder. I en artikel i 'Hvar 8 dag' år 1922 beskrivs han som 'en av vårt lands främsta kamerakonstnärer'. Många av hans gävlebilder är kända som vykort. Reimers fotograferade för första gången Gävle från ett flygplan, den 25 september 1913.

Gustaf Reimers satt i Svenska Fotografers Förbunds styrelse 1913-1917 och tilldelades förbundets hedersomnämnande och bronsmedalj 1908, 1913 och 1922.

Swedish

Occupation
Photographer Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län
--Place (text)
Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län
Swedish
Has works/objects at
Cirka 10 000 glasplåtar med porträtt. Ett kortregister som gör samlingen sökbar finns tillgängligt i Faktarummet.

-Organization/collection
-Set
Cirka 10 000 glasplåtar med porträtt. Ett kortregister som gör samlingen sökbar finns tillgängligt i Faktarummet.
--Description
Cirka 10 000 glasplåtar med porträtt. Ett kortregister som gör samlingen sökbar finns tillgängligt i Faktarummet.
Swedish
-Organization/collection
Reference
Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4466

-Id
4466
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593432

-Id
021035593432
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish