Description
Lastfartyget ms Alca ägt av Firma Gustaf Eriksons 1937 - 1947. [sv]
Type of vessel
Dataset owner
Ålands sjöfartsmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
17/10/2017 13:38:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/08112982-c71d-430b-a915-70e6f40ee2a3 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Alca
Swedish

Other name
Skåne [sv] - ms [sv]

-Name
Skåne
Swedish

-Specified
ms
Swedish
Description
Lastfartyget ms Alca ägt av Firma Gustaf Eriksons 1937 - 1947.
Swedish

Technical description
Dödvikt: 650 ton
Längd B.P.P: 47,7 m
Klass: Bureau Veritas
Swedish

Home port
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,

-Place reference
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,
Flag state

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian


Norwegian nynorsk

Signal letters
OHNP
Type of vessel
English

Norwegian bokmål

Swedish

History

Byggd på stålspant med träbordläggning (kompisitbyggd).
Då fartyget köptes till ett Mariehamnsrederi 1928 var det, det första "fullpowered" motorfartyget i den finländska handelsflottan.

Swedish

Measurement
Bruttotonnasje [no]: 438 brutto registertonn (brt) [no]

-Value
438
Nettotonnasje [no]: 223 nettoregisterton [sv]

-Value
223
Längd över allt [sv]: 47,7 meter (m)

-Value
47,7
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk
Bredde: 8,5 meter (m)

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk

-Value
8,5
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk
Djupgående [sv]: 4,2 meter (m)

-Measurement type
Swedish

-Value
4,2
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk
Fart [sv]: 8 Knop [sv]

-Measurement type
Swedish

-Value
8
Maskinstyrka [sv]: 370 nominella hästkrafter (hkr nom) [sv]

-Measurement type
Swedish

-Value
370
-Constructed by
Built
1919

-Timespan
1919
--Earliest time
1919
Owned/operated by
-Actor
-Owner role
Swedish

-Timespan
1937 1947
--Earliest time
1937
--Latest time
1947
DigitaltMuseum
021176920662
-Id
021176920662
-System
DigitaltMuseum