Description
Judit Maria Ålin (född Bengtsson) född 1889-02-28 i Vireda, Jönköpings län, död 19??, missionär. Före missionärsutbildningen arbetade Judit Ålin som privatsköterska. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:56:29
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/2b8f09b3-d1e5-47a0-8f51-0c7586bd23b7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ålin, Judith
Swedish

First name
Judith
Swedish

Last name
Åhlin
Swedish

Alternative name
Åhlin, Judit, Bengtsson, Judith
Swedish

Title
missionär

-Title
missionär
Swedish

Description
Judit Maria Ålin (född Bengtsson) född 1889-02-28 i Vireda, Jönköpings län, död 19??, missionär. Före missionärsutbildningen arbetade Judit Ålin som privatsköterska.
Swedish

Birth
28.02.1889

-Time
28.02.1889
Death
1900?

-Time
1900?
Biography

Judit Maria Ålin (född Bengtsson) född 1889-02-28 i Vireda, Jönköpings län, död 19??, missionär. Före missionärsutbildningen arbetade Judit Ålin som privatsköterska. Ålin studerade vid Elsa Borgs 1908-1909, och missionsskolan 1914-1916. Hon tog sjuksköterskeexamen vid Linköpings lasarett 1912. Före sin missionärsutbildning predikade hon i söndagsskolan och bland sjuka och fattiga i Vireda. Judit Ålin var missionär från 1916 till och med 1958 och gjorde totalt sex resor till Kongo. Hon arbetade i Kongo som sjuksköterska och var med och anlade missionsstation i Mossendjo med Bertil Ålin. Judit arbetade bland annat på missionsstationerna i Kingoyi, Indo, Massendsjo, Musana, Loubetsi och Kolo. Hon var gift med Berner Åhlin. Verksam vid missionsstationen Zanaga, Kongo. Berner och Judith Ålin fick fyra barn: Berner, Berit, Astrid och Per Anders. Astrid verkade som missionär i Kongo. (sok.riksarkivet.se, läst 2017-07-03)

Swedish

Activity
Kongo-Kinshasa

-Place reference
Kongo-Kinshasa

--Place (text)
Kongo-Kinshasa
Swedish
Residence
Vireda, Småland, Jönköpings län

-Place reference
Vireda, Småland, Jönköpings län

--Place (text)
Vireda, Småland, Jönköpings län
Swedish