Ødegaard, Lars Kristiansson (1877 - 1933) [no]

Ødegaard, Lars Kristiansson (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:01:00
23/10/2021 02:50:35
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/fd170820-a1d8-4267-8308-9f7d3d4cfc9b | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ødegaard, Lars Kristiansson
Norwegian bokmål

First name
Lars Kristiansson
Norwegian bokmål

Last name
Ødegaard
Norwegian bokmål

Alternative name
Øygarde, Lars Kristiansson
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1877

-Time
1877
Death
1933

-Time
1933
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født 17.11.1877 på Geilo, død 05.04.1933 på Nesbyen. Lærer og fotograf. Sønn av Kristian Tolleivson, nordre Øygarden (av Rasch-slekta fra Nes) og Barbro Byplassen (Dagali). Gift med Kari Dokken, Nes, 4 barn. I lære hos Th. Larsen i Tønsberg og L. Forbech, Christiania. Fotograferte meget og utga bl.a. en rekke brevkort fra Hallingdal og Bergensbanen. Han ga også ut en reklamebok med mange fotografier fra Hallingdal. Kopi av denne finnes i Geilo bibliotek. Hans fotoutstyr og endel plater eies nu av Hallingdal Folkemuseum, Nesbyen.

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Brev fra Hallingskarvet Frimerkeklubb 30.01.1995
Holsboka, VI, s. 583, 585
Hallingdølen 5.12.1996
Norsk fotografisk tidsskrift 83(1997 : 1, s. 38
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
3095

-Id
3095
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009385

-Id
021036009385
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål