Borgersen, Peter Arnt (1871 - 1913) [no]

Borgersen, Peter Arnt (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904, muligvis også tidligere. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
25/11/2020 07:24:27
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f39eafff-7ef3-44ca-8753-6186290b8196 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Borgersen, Peter Arnt
Norwegian bokmål

First name
Peter
Norwegian bokmål

Middle name
Arnt
Norwegian bokmål

Last name
Borgersen
Norwegian bokmål

Other name
Borgensen, Peter Arnt [no] -

-Name
Borgensen, Peter Arnt
Norwegian bokmål
Børgersen, Peter Arnt [no] -

-Name
Børgersen, Peter Arnt
Norwegian bokmål
Title
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Skipskaptein

-Title
Skipskaptein
Norwegian bokmål
Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904, muligvis også tidligere.
Norwegian bokmål

Birth
1871 Tanstad (Befolket sted) [no], ,

-Time
1871
-Place reference
Tanstad (Befolket sted) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
1913

-Time
1913
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk skipskaptein med tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 1904, muligens på en postbåt. Andre utreise muligvis i 1907 for en seksårsperiode. Aubert omtaler ham som «Børgersen» og Jenssen-Tusch omtaler ham feilaktig som "Borgensen". I en arveoppgjørssak i UDs arkiver oppgis det at han, da han døde i 1913, hadde arbeidet de seks siste årene i Belgisk Kongo. Og at han hadde jobbet i Kongo siden 1894. Det er ingen andre kilder som understøtter den siste opplysningen.

Norwegian bokmål

Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Aubert, Vilhelm Mariboe (Bille). 1908. Breve fra Kongo og Andetstedsfra. Kristiania: H. Aschehoug & Co (William Nygaard).
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag.
Norwegian bokmål

Riksarkivet, Oslo Utenriksdepartementets Arkiv: 4061, arveoppgjør
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2019. «Kolonialismens dampende fartøy i Kongostaten». I Mennesket og Havet, 73–98. Årbok for Norsk Maritimt Museum 2019. Oslo: Norsk Maritimt Museum.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Omtale i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038382306
-Id
021038382306
-System
DigitaltMuseum