Florin, Arvid (1868 - 1939) [sv]

Florin, Arvid (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Arvid Florin (1868-1939) var verksam som fotograf på olika adresser i Stockholm. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/03/2016 09:55:20
10/08/2019 01:52:41
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f07a36f2-369a-49fc-a0f5-0f1cf562b7f8 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Florin, Arvid
Swedish

First name
Arvid Esaias
Swedish

Last name
Florin
Swedish

Alternative name
Florin, A.
Swedish

Description
Arvid Florin (1868-1939) var verksam som fotograf på olika adresser i Stockholm.
Swedish

Birth
05.11.1868 Kungsholms församling, Stockholms kommun, Stockholms län

-Time
05.11.1868
-Place reference
Kungsholms församling, Stockholms kommun, Stockholms län

--Place (text)
Kungsholms församling, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
13.08.1939 Stockholms kommun, Stockholms län

-Time
13.08.1939
-Place reference
Stockholms kommun, Stockholms län

--Place (text)
Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Innehavare av Arvid Florin Hornsgatan 26, Stockholm, etablerad 1892.
Öppnade sin första ateljé på Brännkyrkagatan 136. Flyttade sedan till Hornsgatan 102. År 1908 hade
han ateljé på Hornsgatan 26, och slutligen flyttade han till Hornsgatan 1.

Medlem i Svenska Fotografernas Förbund. Styrelsesuppleant 1908 och 1909.

Swedish

Residence
Hornsgatan 26, Stockholms stad 1897 1899

-Place reference
Hornsgatan 26, Stockholms stad

--Place (text)
Hornsgatan 26, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1897 1899

--Earliest time
1897
--Latest time
1899
Kv. Skörden 1, Flemminggatan 33/Pilgatan 16 52, Stockholms stad 1899 1901

-Place reference
Kv. Skörden 1, Flemminggatan 33/Pilgatan 16 52, Stockholms stad

--Place (text)
Kv. Skörden 1, Flemminggatan 33/Pilgatan 16 52, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1899 1901

--Earliest time
1899
--Latest time
1901
Brännkyrkagatan 173, Stockholms stad 1901 1903

-Place reference
Brännkyrkagatan 173, Stockholms stad

--Place (text)
Brännkyrkagatan 173, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1901 1903

--Earliest time
1901
--Latest time
1903
Ringvägen 15/Hornsgatan 102, Stockholms stad 1903 1908

-Place reference
Ringvägen 15/Hornsgatan 102, Stockholms stad

--Place (text)
Ringvägen 15/Hornsgatan 102, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1903 1908

--Earliest time
1903
--Latest time
1908
Hornsgatan 26, Stockholms stad 1908 1922

-Place reference
Hornsgatan 26, Stockholms stad

--Place (text)
Hornsgatan 26, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1908 1922

--Earliest time
1908
--Latest time
1922
Saltsjöbadens köping 1922

-Place reference
Saltsjöbadens köping

--Place (text)
Saltsjöbadens köping
Swedish
-Timespan
1922

--Earliest time
1922
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Fotografisk tidskrift, medlemsförteckning SFF 1909
Swedish

Förteckning över svenska fotografer. 1911
Swedish

Rotemansarkivet, Stockholms stadsarkiv
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

Värmländsk kultur nr 3-4 2008
Swedish

Alternative id
NFR: 5291

-Id
5291
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035592306

-Id
021035592306
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Stockholm från perioden 1914-1918 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish