Jäderberg, Evert (1922 - 1995) [sv]

Other languages: Jäderberg, Evert (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Fotografen Evert "j-berg" Jäderberg (1922-1995) drev Ateljé J-berg. Till sin hjälp
hade firman fem stycken fotografer anställda. Firmans arbetsområde var Gästrikland, Hälsningland, Norduppland och Dalarna. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
19/03/2024 21:59:28
08/06/2024 05:57:14
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f02735c4-d6a5-45f6-952f-07af880cf194 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Jäderberg, Evert
Swedish

First name
Karl Evert
Swedish

Last name
Jäderberg
Swedish

Other name
Evert J-berg [sv] -

-Name
Evert J-berg
Swedish

-Specified
Smeknamn
Swedish
j-berg Jäderberg [sv] -

-Name
j-berg Jäderberg
Swedish

-Specified
Smeknamn
Swedish
Description
Fotografen Evert "j-berg" Jäderberg (1922-1995) drev Ateljé J-berg. Till sin hjälp
hade firman fem stycken fotografer anställda. Firmans arbetsområde var Gästrikland, Hälsningland, Norduppland och Dalarna.
Swedish

Birth
06/05/1922

-Time
06/05/1922
Death
15/09/1995

-Time
15/09/1995
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Svensk Patentdatabas. ansökningsnummer - SE 8105894-3

-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

-Source
Svensk Patentdatabas. ansökningsnummer - SE 8105894-3
Swedish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Occupation
-Occupation
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Web reference
DigitaltMuseum
0210311672172
-Id
0210311672172
-System
DigitaltMuseum