Andreæ, Karl Fredrik (1854 - 1894) [sv]

Other languages: Andreæ, Karl Fredrik (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Karl Fredrik Andreæ, född 11 oktober 1854, Söne socken, Skaraborgs län, död 19 december 1894, Nganda, Kongo, missionär. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/04/2024 09:39:26
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ec94df62-5ab0-4544-9ed3-33c7c305f83c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andreæ, Karl Fredrik
Swedish

First name
Karl Fredrik
Swedish

Last name
Andreæ
Swedish

Alternative name
Andreae, Carl Fredrik
Swedish

Title
missionär

-Title
missionär
Swedish
Description
Karl Fredrik Andreæ, född 11 oktober 1854, Söne socken, Skaraborgs län, död 19 december 1894, Nganda, Kongo, missionär.
Swedish

Birth
11/10/1854 Söne (Socken) [sv], , ,

-Time
11/10/1854
-Place reference
--Place
Swedish
Death
19/12/1894

-Time
19/12/1894
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Karl Fredrik Andreæ, född 11 oktober 1854, Söne socken, Skaraborgs län, död 19 december 1894, Nganda, Kongo, missionär. Andreae, som före sin utresa till Kongo var bokhandlare i Lidköping, avskildes till missionär den 19 juni 1886. Han avreste till Kongo den 5 augusti samma år och var då verksam vid bland annat Mukimbungu. Han var med och anlade Nganda missionsstation. Han återkom till Sverige i maj 1892 och avreste till Kongo för andra gången den 4 juni 1893. Andreæ avled vid Nganda den 19 dec. 1894.

Swedish

Reference
Dagbräckning i Kongo
Swedish

Carlotta-SMVK
25924295

-Id
25924295
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
0210313608332
-Id
0210313608332
-System
DigitaltMuseum