Gabrielsen, Emil (1863 - 1935) [no]

Gabrielsen, Emil (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
26/10/2020 12:39:51
28/11/2020 03:48:31
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/ebd54664-8336-4c5b-8b42-d24e4277fc81 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Gabrielsen, Emil
Norwegian bokmål

First name
Emil
Norwegian bokmål

Last name
Gabrielsen
Norwegian bokmål

Alternative name
E. Gabrielsen
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
02/11/1863

-Time
02/11/1863
Death
14/10/1935

-Time
14/10/1935
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Emil Gabrielsen (født 2. november 1863 i Drammen, død 14. oktober 1935) var fotograf, kunsthandler og rammemaker i Kristiania og Fredrikstad, og ser ut til å ha vært aktiv også i Bergen og Drammen.

Han var sønn av kjøpmann Andreas Gabrielsen (f. omkr. 1829 i Eiker) og Thalie Ellingsen (f. omkr. 1835 i Drammen). I folketellinga 1865 finner vi ham sammen med foreldrene og to søstre i Fremgata 341 på Bragernes i Drammen. I folketellinga 1875 og folketellinga 1885 finner vi så familien på Mellem Bragernes. Faren hadde i 1875 blitt restauratør. I 1885 hadde han fortsatt det yrket, mens Emil er oppført som litograf.

Han var gift med Wilhelma Gabrielsen (f. 1874 i Øvre Eiker. I folketellinga 1910 er det oppført to barn sammen med dem. I folketellinga 1910 finner vi familien på Bjørneborg i Aker herred. Eiendommen ligger på Bestum, som nå er en del av bydel Ullern i Oslo. Emil Gabrielsen bodde der sammen med kona, en sønn og ei datter. Sønnen var født i Amerika i 1893, så familien må ha vært der en tid.

Gabrielsen hadde sannsynligvis først fotografert i Stockholm. Før 1905 overtok han Maartmanns Atelier, for en del bilder er signert «Maartmann» på forsiden og «E. Gabrielsen» på baksiden. Ca. 1940 oppgis en Wilhelm Gabrielsen (f. 1874) som innehaver av Maartmanns Atelier. Han drev meget stort. Fotografering og vanlig kopiering ble gjort i de forskjellige byene, mens forstørrelser, innramming m. m. ble utført i Christiania. Han averterte med «Prisbelønnet Kristiania 1883», noe som må ha vært hans forgjenger Maartmann som har fått sine bilder prisbelønnet. Det har ikke vært mulig å finne ut nøyaktig når Gabrielsen begynte å arbeide og hvor lenge han holdt på.

I 1905–1906 averterte han for sin forretning i Fredrikstad, som lå i samme gård som Café Duval.

Norwegian bokmål

-Other actor
Norwegian bokmål
-Other actor
Norwegian bokmål
Reference
Chris Nyborg, LokalhistorieWiki
Norwegian bokmål

Kilde:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Østfold fylkes billedarkiv, 1992
Risa, Lisabet: Bilete frå Hå, 1990
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
723

-Id
723
-System
FR
DigitaltMuseum
021036005988

-Id
021036005988
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål