Anderson, Regina Sofia Maria (1880 - 1959) [sv]

Anderson, Regina Sofia Maria (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:45:09
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e7d3016e-ce95-4818-b5c1-f6d1777f4547 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Anderson, Regina Sofia Maria
Swedish

First name
Regina Sofia Maria
Swedish

Last name
Anderson
Swedish

Alternative name
Andersson
Swedish

Birth
10/06/1880

-Time
10/06/1880
Death
15/03/1959

-Time
15/03/1959
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Regina Andersson flyttade in från Hedvig Eleonora församling till Linköping i november 1913. Skälet var att överta den bortgångne Tekla Engströms ateljé på Stora torget 5.Regina kom att framgångsrikt driva sin rörelse under namnet 'Tekla Engströms Eftr.' till omkr. 1930.

År 1906 var Regina Anderson anställd hos arkitekt C.A. Danielsson och var sedan utan anställning. Under åren 1906-1908 arbetade hon hos Herman Hamnquist som bland annat fotografibiträde och fotograf. År 1913 var hon fotografibiträde.

Swedish

Residence
Biblioteksgatan 11, Stockholms stad, Stockholms län 1906 1907
ca 1906 - ca 1907

-Place reference
Biblioteksgatan 11, Stockholms stad, Stockholms län

--Place (text)
Biblioteksgatan 11, Stockholms stad, Stockholms län
Swedish
-Timespan
1906 1907

--Earliest time
1906
--Latest time
1907
-Dating comment
ca 1906 - ca 1907
Swedish
Has works/objects at
Enskilda arkiv (1913 - 1930)
Museets samling av Regina Anderssons fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se

-Organization/collection
-Set
Enskilda arkiv (1913 - 1930)
Museets samling av Regina Anderssons fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se
--Description
Enskilda arkiv (1913 - 1930)
Museets samling av Regina Anderssons fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
Swedish

Reference
Kyrkoarkiv över Linköpings stad
Swedish

Stockholms stadsarkiv
Swedish

Stockholms stadsmuseum
Swedish

Östgöta Correspondenten
Swedish

NFR
6554

-Id
6554
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591430

-Id
021035591430
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish