Andersson, Regina (1880 - 1959) [sv]

Andersson, Regina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:53:17
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/022d2dc7-6249-41fb-bd29-9dc889f70039 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Regina
Swedish

First name
Regina
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Andersson, Regina Sofia Maria
Swedish

Birth
10/06/1880 Örebro, Örebro län

-Time
10/06/1880
-Place reference
Örebro, Örebro län
--Place (text)
Örebro, Örebro län
Swedish
Death
15/03/1959 Linköping, Östergötlands län

-Time
15/03/1959
-Place reference
Linköping, Östergötlands län
--Place (text)
Linköping, Östergötlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Regina Andersson flyttade in från Hedvig Eleonora församling till Linköping i november 1913. Skälet var att överta den bortgångne Tekla Engströms ateljé på Stora torget 5.Regina kom att framgångsrikt driva sin rörelse under namnet 'Tekla Engströms Eftr.' till omkr. 1930.

Swedish

Occupation
Photographer 1913 1930 Linköping, Östergötlands län
1913 - ca 1930

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1913 1930

--Earliest time
1913
--Latest time
1930
-Dating comment
1913 - ca 1930
Swedish

-Place reference
Linköping, Östergötlands län
--Place (text)
Linköping, Östergötlands län
Swedish
Has works/objects at
Enskilda arkiv (1913 - 1930)
Museets samling av Regina Anderssons fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se

-Organization/collection
-Set
Enskilda arkiv (1913 - 1930)
Museets samling av Regina Anderssons fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se
--Description
Enskilda arkiv (1913 - 1930)
Museets samling av Regina Anderssons fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
Swedish

Reference
Kyrkoarkiv över Linköpings stad / Östgöta Correnspondenten.
Swedish

Kyrkorarkiv över Linköpings stad. (Huvudkälla)
Swedish

NFR
6915

-Id
6915
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591521

-Id
021035591521
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish