Larsen, Lauritz Bekker (1877 - 1964) [no]

Larsen, Lauritz Bekker (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:02:13
04/07/2020 02:51:44
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/dc876e62-3d75-4b99-9253-b15c2a368fe2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Larsen, Lauritz Bekker
Norwegian bokmål

First name
Lauritz Bekker
Norwegian bokmål

Last name
Larsen
Norwegian bokmål

Alternative name
Bekker-Larsen
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1877

-Time
1877
Death
1964

-Time
1964
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født 20.11.1877 - død 1964.
Født i Bergen. Sønn av hattemaker Mathias L. (9.10.1843-1922) og Louise Ulriche Bekker (12.3.1846-1910). Ugift. Kontorsjef i H. C. Krohns vinfirma i Bergen. Ivrig amatørfotograf, begynte svært tidlig å fotografere. Han reiste meget rundt i Norge, særlig på Vestlandet, og førte dagbøker over sine reiser. Disse har vært til stor hjelp når bildene hans fra forskjellige steder skulle sted- og tidfestes. Hans etterlatte album og dagbøker er i privat eie, men hans store negativsamling tilhører UBBs, som fikk den i 1967 sammen med Gustav Brosings samling, og den inneholder meget verdifullt materiale.

Virkesteder:
1890 ca-1940 ca: Bergen

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Reiakvam, Oddlaug: Familielivet - fotografisk sett, Bildet lever 6, 1992
Reiakvam, Oddlaug: Fotografi: kulturhistorisk lagervare eller etnologisk kjelde? H.oppg. Bergen: Universitetet, 1989
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
-Text
Lauritz Bekker Larsens samling er hos Billedsamlingen, Universitetsbiblioteket i Bergen
Norwegian bokmål
FR
1742

-Id
1742
-System
FR
DigitaltMuseum
021036007320

-Id
021036007320
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål