Bäckström, Helmer (1891 - 1964) [sv]

Bäckström, Helmer (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
25/01/2021 12:03:19
25/06/2022 02:17:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b07664bc-f47d-4cd2-846d-19fdff166842 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bäckström, Helmer
Swedish

First name
Helmer
Swedish

Last name
Bäckström
Swedish

Alternative name
Bäckström, Helmer Karl Gustav
Swedish

Birth
1891 , , Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
1891
-Place reference
, , Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
1964 , , Eriksbergsgatan 42, Stockholms stad [sv]

-Time
1964
-Place reference
, , Eriksbergsgatan 42, Stockholms stad [sv]
--Place (text)
Eriksbergsgatan 42, Stockholms stad
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Medlem i Stockholms kameraklubb.

År 1925 var Helmer Bäckström Fil. lic. och 1930 Fil. dr. År 1934 var han adjunkt vid Högre Lärarinnesem.
Pr 1934 hade Bäckström en årshyra på 2.175:- för 4 rum och 1 kök.

Helmer Bäckstöm var från 1920-talet och framåt en mycket central person inom den svenska fotografin. Åren 1948-1958 var han även professor i fotografi vid Tekniska högskolan i Stockholm.

'Han skrev, föreläste, debatterade, samlade och forskade. Hans långa artikelserie i Nordisk Tidskrift för Fotografi från 1919 till 1944 är grunden för all fotohistorisk forskning sedan dess.', skriver Pär Rittsel, fotohistoriker, i sin inledning till en samling av dessa artiklar på webben.

Bäckström skrev en rad introduktionsböcker i fotografi och var redaktör för Fotografisk handbok i tre band (1958). Han var även själv en aktiv fotograf och samlare av fotografi och fotografica. Hans samling ligger till grund för samlingen vid Moderna museet.

Swedish

Residence
, , Grevgatan 23, Stockholms stad [sv] 1925 1927
ca 1925 -

-Place reference
, , Grevgatan 23, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Grevgatan 23, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1925 1927

--Earliest time
1925
--Latest time
1927
-Dating comment
ca 1925 -
Swedish
, , Sturegatan 15, Stockholms stad [sv] 1927 1928

-Place reference
, , Sturegatan 15, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Sturegatan 15, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1927 1928
--Earliest time
1927
--Latest time
1928
, , Skeppargatan 50, Stockholms stad [sv] 1928 1933

-Place reference
, , Skeppargatan 50, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Skeppargatan 50, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1928 1933
--Earliest time
1928
--Latest time
1933
, , Grev Turegatan 47, Stockholms stad [sv] 1933 1938

-Place reference
, , Grev Turegatan 47, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Grev Turegatan 47, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1933 1938
--Earliest time
1933
--Latest time
1938
, , Eriksbergsgatan 42, Stockholms stad [sv] 1938

-Place reference
, , Eriksbergsgatan 42, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Eriksbergsgatan 42, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1938
--Earliest time
1938
Reference
Den svenska fotografins historia 1983 . (Publikation)
Swedish

SAK och SSA.
Swedish

Tryckt litteratur (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Helmer Bäckström. http://www.ne.se/helmer-bäckström, Nationalencyklopedin, hämtad 2013-01-23.
Swedish
NFR
4925

-Id
4925
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591900

-Id
021035591900
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Nordiska museet har inte Bäckström i sina samlingar, utan ansvarar endast för biografin i detta fall.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish