Karnell, Anders Wilhelm (1871 - 1934) [sv]

Karnell, Anders Wilhelm (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/05/2022 13:40:38
02/07/2022 02:11:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ad489caa-843a-455b-81dc-9df889eeca81 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Karnell, Anders Wilhelm
Swedish

First name
Anders Wilhelm
Swedish

Last name
Karnell
Swedish

Alternative name
Kaernell, Anders
Swedish

Birth
28/07/1871 , , Vickleby församling, Mörbylånga kommun, Kalmar län [sv]

-Time
28/07/1871
-Place reference
, , Vickleby församling, Mörbylånga kommun, Kalmar län [sv]
--Place (text)
Vickleby församling, Mörbylånga kommun, Kalmar län
Swedish
Death
23/08/1934 , , Johanneberg församling, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
23/08/1934
-Place reference
, , Johanneberg församling, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Johanneberg församling, Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Anders Wilhelm Karnell föddes på Öland och började som 16-åring med fotografi hos fotografen Johan Nilsson i Kalmar. Efter sin utbildning arbetade han hos fotograf Lindheberg i Jönköping. Karnell arbetade cirka nio år som föreståndare för Björsells ateljé. År 1899 blev han föreståndare för Aron Jonasons ateljé i Göteborg och stannade på den posten i tio år.

Karnell studerade i Danmark, Tyskland, England och Frankrike och firma Karnells Ateljé etablerades den 1 april 1908. Han etablerade sig i Göteborg och en ateljé på Kungsgatan i Stockholm. År 1917 grundades Västra kretsen av Svenska Fotografernas Förbund, där Karnell var dess ordförande.

Swedish

Occupation
Photographer , , Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Västra Götalands län
Swedish
Photographer 1899 , , Göteborg, Göteborgs kommun [sv]
ca 1899 -

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1899

--Earliest time
1899
-Dating comment
ca 1899 -
Swedish

-Place reference
, , Göteborg, Göteborgs kommun [sv]
--Place (text)
Göteborg, Göteborgs kommun
Swedish
Residence
, , Jönköpings län [sv]

-Place reference
, , Jönköpings län [sv]
--Place (text)
Jönköpings län
Swedish
, , Jönköpings kommun [sv]

-Place reference
, , Jönköpings kommun [sv]
--Place (text)
Jönköpings kommun
Swedish
, , Kalmar, Kalmar kommun [sv]

-Place reference
, , Kalmar, Kalmar kommun [sv]
--Place (text)
Kalmar, Kalmar kommun
Swedish
, , Regeringsgatan 58, 60, 62/Lutternsgatan 19, 21, Stockholms stad, Stockholms län [sv] 1896 1899

-Place reference
, , Regeringsgatan 58, 60, 62/Lutternsgatan 19, 21, Stockholms stad, Stockholms län [sv]

--Place (text)
Regeringsgatan 58, 60, 62/Lutternsgatan 19, 21, Stockholms stad, Stockholms län
Swedish
-Timespan
1896 1899
--Earliest time
1896
--Latest time
1899
, , Klara Västra Kyrkogata 11, Stockholms stad, Stockholms kommun [sv] 1896 1896

-Place reference
, , Klara Västra Kyrkogata 11, Stockholms stad, Stockholms kommun [sv]

--Place (text)
Klara Västra Kyrkogata 11, Stockholms stad, Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1896 1896
--Earliest time
1896
--Latest time
1896
Replaces
Karnell, Anders (1871 - 1934) - Arkiverad
Swedish

Reference
Svensk Fotografisk Tidskrift, nr. 127 juli 1921 och nr. 246 juni 1931
Swedish

Tryckt litteratur, Bernhard Johanssons register (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges fotografer. 1911. (Publikation)
Swedish
NFR
4415

-Id
4415
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592865

-Id
021035592865
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Göteborg och Ukna från perioden 1909-1916 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish