Anderson, Thorvald (1888 - 1960?) [sv]

Other languages: Anderson, Thorvald (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Thorvald Anderson, född 16 maj 1888, Svarteborg, död 1960 (?), ingenjör, Danderyd. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/04/2024 09:39:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a31b26c8-c46f-4cdb-a879-2e9b788ad8b0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Anderson, Thorvald
Swedish

First name
Thorvald Edvard
Swedish

Last name
Anderson
Swedish

Other name
Andersson, Thorwald [sv] -

-Name
Andersson, Thorwald
Swedish
Description
Thorvald Anderson, född 16 maj 1888, Svarteborg, död 1960 (?), ingenjör, Danderyd.
Swedish

Birth
16/06/1888 Svarteborg (Socken) [sv], , ,

-Time
16/06/1888
-Place reference
--Place
Death
1960?

-Time
1960?
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Nationality
Swedish

Biography

Thorvald Anderson, född 16 maj 1888, Svarteborg, död 1960 (?), ingenjör, Danderyd. Har testamenterat föremål från Java till Östasiatiska museet.

Swedish

Web reference
-Text
Svenskt porträttarkiv
Swedish
Carlotta-SMVK
3212697

-Id
3212697
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021039698593
-Id
021039698593
-System
DigitaltMuseum