Sjöblom, Carl (1895 - 1972) [sv]

Sjöblom, Carl (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Carl Ragnar Fridolf Sjöblom, ingenjör, född 2 november 1895, död 30 september 1972 (Sveriges dödbok 1947-2003). Han bodde tillsammans med René Malaise och Blenda Nordström i Kamtjatka i mitten av 1920-talet. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/02/2021 10:58:31
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/96da573a-5730-428b-b875-41275e964447 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Sjöblom, Carl
Swedish

First name
Ragnar Fridolf Carl
Swedish

Last name
Sjöblom
Swedish

Alternative name
Carl Sjöblom
Swedish

Title
ingenjör

-Title
ingenjör
Swedish
Description
Carl Ragnar Fridolf Sjöblom, ingenjör, född 2 november 1895, död 30 september 1972 (Sveriges dödbok 1947-2003). Han bodde tillsammans med René Malaise och Blenda Nordström i Kamtjatka i mitten av 1920-talet.
Swedish

Birth
02/11/1895 Vara (tredje ordningens administrativ avdelning (A.ADM3)) [sv], ,

-Time
02/11/1895
-Place reference
Vara (tredje ordningens administrativ avdelning (A.ADM3)) [sv], ,
Death
30/09/1972 Bromma (Stadsdel) [sv], ,

-Time
30/09/1972
-Place reference
Bromma (Stadsdel) [sv], ,
--Place
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

Biography

Carl Ragnar Fridolf Sjöblom, ingenjör, född 2 november 1895, Vara, Västra Götaland, död 30 september 1972 (Sveriges dödbok 1947-2003), Bromma, Stockholm. Son till Klas August Sjöblom och Augusta Maria Thorsell. Han bodde tillsammans med René Malaise och Blenda Nordström i Kamtjatka i mitten av 1920-talet.

Swedish

Activity
, , Ryssland [sv]

-Place reference
, , Ryssland [sv]
--Place (text)
Ryssland
Swedish
Residence
, , Skaraborgs län, Sverige [sv]

-Place reference
, , Skaraborgs län, Sverige [sv]
--Place (text)
Skaraborgs län, Sverige
Swedish
Son [sv]
Sjöblom, Hans

-Heading
Son
Swedish

-Text
Sjöblom, Hans
Swedish
Carlotta-SMVK
1835432

-Id
1835432
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037462089
-Id
021037462089
-System
DigitaltMuseum