Johansson, Johan Edvin (1887 - 1932) [sv]

Johansson, Johan Edvin (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:51:36
10/08/2019 01:53:22
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/96097eff-b445-46c2-a981-b2af52dac65e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Johansson, Johan Edvin
Swedish

First name
Johan Edvin
Swedish

Last name
Johansson
Swedish

Alternative name
Hörling, Johan Edvin
Swedish

Birth
27.05.1887 Arnäs kommun, Västernorrlands län

-Time
27.05.1887
-Place reference
Arnäs kommun, Västernorrlands län

--Place (text)
Arnäs kommun, Västernorrlands län
Swedish
Death
1932 Stockholms kommun

-Time
1932
-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Innehavare av Firma J. E. Johansson etablerad den 1 oktober 1905. Filial: Malmköping.

Kallade sig Hörling från ca. 1911.

Swedish

Occupation
Photographer Södermanlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Södermanlands län

--Place (text)
Södermanlands län
Swedish
Photographer Skjutsaregatan 21, Nyköpings stad

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Skjutsaregatan 21, Nyköpings stad

--Place (text)
Skjutsaregatan 21, Nyköpings stad
Swedish
Photographer Filial, Malmköpings köping

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Filial, Malmköpings köping

--Place (text)
Filial, Malmköpings köping
Swedish
Photographer Köpmangatan 21, Eskilstuna stad

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Köpmangatan 21, Eskilstuna stad

--Place (text)
Köpmangatan 21, Eskilstuna stad
Swedish
Photographer Torshälla landskommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Torshälla landskommun

--Place (text)
Torshälla landskommun
Swedish
Photographer Västerbottens län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Västerbottens län

--Place (text)
Västerbottens län
Swedish
Photographer Borgargatan 14, Lycksele kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Borgargatan 14, Lycksele kommun

--Place (text)
Borgargatan 14, Lycksele kommun
Swedish
Residence
Stockholms län

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Gotlands län

-Place reference
Gotlands län

--Place (text)
Gotlands län
Swedish
Visby stad 1911

-Place reference
Visby stad

--Place (text)
Visby stad
Swedish
-Timespan
1911

--Earliest time
1911
Hemse kommun 1913

-Place reference
Hemse kommun

--Place (text)
Hemse kommun
Swedish
-Timespan
1913

--Earliest time
1913
Stockholms kommun 1917

-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1917

--Earliest time
1917
Örnsköldsviks kommun 1923

-Place reference
Örnsköldsviks kommun

--Place (text)
Örnsköldsviks kommun
Swedish
-Timespan
1923

--Earliest time
1923
Reference
Tryckt litteratur, Bernhard Johanssons register (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911. (Publikation)
Swedish
Alternative id
NFR: 4751

-Id
4751
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035592764

-Id
021035592764
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish