Nahlin, Johan Edvard (1887 - 1959) [sv]

Nahlin, Johan Edvard (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
J. E. Nahlin var vykortfotograf och resande porträttfotograf. Han var bland annat verksam i Norrbotten på 1920-talet och i Norge. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/03/2016 11:20:49
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/67866d27-f943-4b43-bc47-8c4ad4238959 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nahlin, Johan Edvard
Swedish

First name
Johan Edvard
Swedish

Last name
Nahlin
Swedish

Alternative name
Nahlin, J. E.
Swedish

Description
J. E. Nahlin var vykortfotograf och resande porträttfotograf. Han var bland annat verksam i Norrbotten på 1920-talet och i Norge.
Swedish

Birth
18/09/1887 , , Adolf Fredriks församling, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
18/09/1887
-Place reference
, , Adolf Fredriks församling, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Adolf Fredriks församling, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
27/01/1959

-Time
27/01/1959
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

J. E. Nahlin var vykortfotograf och resande porträttfotograf. Han var bland annat verksam i Norrbotten på 1920-talet och i Norge, där han arbetade i Vik i Sogn omkring 1916 och en tid hos fotograf Selmer Malvin Norland i Bergen. Han har har gett ut vykort i Bodö i Norge omkring 1920.

J. E. Nahlin har fotograferat för vykortsförlaget Almquist och Cöster

Swedish

-Other actor
-Specification
Anställd hos
Swedish
Occupation
Photographer , , Norrbottens län [sv]
Med säkerhet på 1920-talet

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Dating comment
Med säkerhet på 1920-talet
Swedish

-Place reference
, , Norrbottens län [sv]
--Place (text)
Norrbottens län
Swedish
Photographer , , Bergen, Bergens kommun, Hordaland fylke, Norge [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Bergen, Bergens kommun, Hordaland fylke, Norge [sv]
--Place (text)
Bergen, Bergens kommun, Hordaland fylke, Norge
Swedish
Photographer 1916 , , Viks kommun, Sogn och Fjordane fylke, Norge [sv]
cirka 1916

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1916

--Earliest time
1916
-Dating comment
cirka 1916
Swedish

-Place reference
, , Viks kommun, Sogn och Fjordane fylke, Norge [sv]
--Place (text)
Viks kommun, Sogn och Fjordane fylke, Norge
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Swedish

Förteckning över svenska fotografer. (Resande porträttörer)
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

DigitaltMuseum
021036009634
-Id
021036009634
-System
DigitaltMuseum