Hedemark, Bernt Ludvig (1883 - ?) [no]

Hedemark, Bernt Ludvig (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk offiser som tok tjeneste i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo mellom 1904 og 1918 [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
28/11/2020 12:46:57
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/633a4450-770c-405b-bcf0-7b4f28efcd03 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hedemark, Bernt Ludvig
Norwegian bokmål

First name
Bernt
Norwegian bokmål

Middle name
Ludvig
Norwegian bokmål

Last name
Hedemark
Norwegian bokmål

Other name
Edermark, ? [no] - Skal ha ankommet Yéi-posten i Lado 2. august 1905 - kan være en forveksling med Hedemark, som tjenestegjorde i Lado i samme periode (Maselis et al 2009) [no]

-Name
Edermark, ?
Norwegian bokmål

-Specified
Skal ha ankommet Yéi-posten i Lado 2. august 1905 - kan være en forveksling med Hedemark, som tjenestegjorde i Lado i samme periode (Maselis et al 2009)
Norwegian bokmål
Title
Offiser

-Title
Offiser
Norwegian bokmål
Description
Norsk offiser som tok tjeneste i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo mellom 1904 og 1918
Norwegian bokmål

Birth
23/10/1883

-Time
23/10/1883
Death
?

-Time
?
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk offiser (infanteriet) som tok tjeneste i i fire perioder i Fristaten Kongo (EIC) og Belgisk Kongo mellom 29. desember 1904 og 1918. Fra mars 1905 var han postert i Lado-enklaven, på posten Kaia fra august og så på Kadjo-Kadji i juni 1906 inntil han reiste hjem i februar 1908. Deltok i verdenskrigen i Afrika indirekte, men var ikke ved fronten.

Norwegian bokmål

-Other actor
-Specification
medlem
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
South Sudan (Country), Lado-enklaven [no],

-Place reference
South Sudan (Country), Lado-enklaven [no],
--Specified
Lado-enklaven
Norwegian bokmål
Reference
Abel, Fr. 1914. «Bernt Ludvig Hedemark». I Den norske hær og flaate II, Fastlønnede og fhv. fastlønnede i krig tjenestepligtige officerer 1ste jan. 1914, 119. Oslo: Abels kunstforlag
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 5017 (874), N
Norwegian bokmål

Maselis, Patrick, Vincent Schouberechts, og Léo Tavano. 2009. Lado. Histoire postale de l’enclave. Postal history of the enclave. Monaco: le Musée des Timbres et des Monnaies de Monaco.
Norwegian bokmål

Musée Royal l’Armée et d’histoire militaire, Bruxelles, Dossier Personel Militaire, Dossier Troep 6258140
Norwegian bokmål

Schiøtz, J. 1917. «Hedemark, Bernt Ludvig». I Den norske hær og flaate II, Ulønnede og fhv. ulønnede officerer 1ste januar 1917, 2:26. Oslo: Abels kunstforlag.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2015. «Scandinavian Agents and Entrepreneurs in the Scramble for Ethnographica during Colonial Expansion in the Congo». I Navigating Colonial Orders, Norwegian Entrepreneurs in Africa and Oceania during Colonialism, redigert av Kirsten Alsaker Kjerland og Bjørn Enge Bertelsen, 339–67. Oxford: Berghahn.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

‘Nordmenn i Congostaten under Verdenskrigen’. 1936. Norsk Militært Tidsskrift 106 (7): 456–57.
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021038368966
-Id
021038368966
-System
DigitaltMuseum