Ahlberg, Claes (1875 - 1946) [sv]

Ahlberg, Claes (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Claes Ahlberg (1875-1946) var verkstadsarbetare, musiker, fotograf, med mera. Han började tidigt fotografera. En del av hans bilder är från 1890-talet och är framställda med en kamera som han själv hade byggt. Hans bilder skildrar människor, miljöer och händelser i Fagersta, bland annat Fagersta bruk. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:45:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/4ec45136-6f06-4bfd-afe6-366fbd786c59 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ahlberg, Claes
Swedish

First name
Claes
Swedish

Middle name
Göran
Swedish

Last name
Ahlberg
Swedish

Alternative name
Ahlberg, Clas
Swedish

Ahlberg, Klas
Swedish

Description
Claes Ahlberg (1875-1946) var verkstadsarbetare, musiker, fotograf, med mera. Han började tidigt fotografera. En del av hans bilder är från 1890-talet och är framställda med en kamera som han själv hade byggt. Hans bilder skildrar människor, miljöer och händelser i Fagersta, bland annat Fagersta bruk.
Swedish

Birth
09/05/1875 Västanfors, Fagersta kommun, Västmanlands län

-Time
09/05/1875
-Place reference
Västanfors, Fagersta kommun, Västmanlands län
--Place (text)
Västanfors, Fagersta kommun, Västmanlands län
Swedish
Death
22/09/1946

-Time
22/09/1946
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Claes Ahlberg (1875-1946) var verkstadsarbetare, musiker, fotograf, med mera. Han började tidigt fotografera. En del av hans bilder är från 1890-talet och är framställda med en kamera som han själv hade byggt.

Claes Ahlberg fotograferade också på uppdrag åt Fagersta bruk och en del av hans bilder finns i Fagersta bruks arkiv. Hans bilder skildrar människor, miljöer och händelser i Fagersta. Som ett exempel kan nämnas en dokumentation av arbetet i sågbladsverkstaden från mitten av 1920-talet.

Swedish

Occupation
Photographer Fagersta, Fagersta kommun, Västmanlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Fagersta, Fagersta kommun, Västmanlands län
--Place (text)
Fagersta, Fagersta kommun, Västmanlands län
Swedish
Residence
Blomstervägen 11, Fagersta, Fagersta kommun, Västmanlands län

-Place reference
Blomstervägen 11, Fagersta, Fagersta kommun, Västmanlands län
--Place (text)
Blomstervägen 11, Fagersta, Fagersta kommun, Västmanlands län
Swedish
Has works/objects at
Fagersta bruksarkiv.
Påsiktsbilder, skioptikonbilder, glasplåtar, filmnegativ och rullfilm.

-Organization/collection
-Set
Fagersta bruksarkiv.
Påsiktsbilder, skioptikonbilder, glasplåtar, filmnegativ och rullfilm.
--Description
Fagersta bruksarkiv.
Påsiktsbilder, skioptikonbilder, glasplåtar, filmnegativ och rullfilm.
Swedish
Reference
Bygdeband, Sveriges Hembygdsförbund
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

NFR
5501

-Id
5501
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591378

-Id
021035591378
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish