Andersson, Anders (1843 - 1880) [sv]

Andersson, Anders (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/02/2015 15:18:36
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3efa2066-3fa3-4e51-840e-d361c7de511a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Anders
Swedish

First name
Anders
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Other name
Andersson, A.

-Name
Andersson, A.
Swedish
Birth
09/02/1843 Ål, Leksands kommun, Dalarnas län

-Time
09/02/1843
-Place reference
Ål, Leksands kommun, Dalarnas län
--Place (text)
Ål, Leksands kommun, Dalarnas län
Swedish
Death
26/07/1880 Gård nr 66, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län

-Time
26/07/1880
-Place reference
Gård nr 66, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län
--Place (text)
Gård nr 66, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Anders Andersson föddes 1843 i Åls församling i Dalarna.
År 1869 flyttade han till Stockholm som fotograf från Falun. Han skrivs emellertid inte in i församlingen (Sankt Nicolai/Storkyrkoförsamling) förrän i augusti 1870. Han bosatte sig på adressen Järntorget 80.

I januari månad 1873 flyttade han till Vadstena, och bedrev först sin rörelse från stadens gård nr 185, fram till 1875. Därefter drev han till sin död verksamheten i gård nr 66. Under 1870-talet drev han filial i Medevi.

Anders Anderssons rörelse övertogs av hans tidigare elev, Karl Helge Gustafsson.

Swedish

Occupation
Photographer Medevi, Motala kommun, Östergötlands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Medevi, Motala kommun, Östergötlands län. Filial
--Place (text)
Medevi, Motala kommun, Östergötlands län. Filial
Swedish
Photographer Stockholms kommun, Stockholms län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stockholms kommun, Stockholms län
--Place (text)
Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Photographer 01/1873 1875 Gård nr 185, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
01/1873 1875

--Earliest time
01/1873
--Latest time
1875
-Place reference
Gård nr 185, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län
--Place (text)
Gård nr 185, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län
Swedish
Photographer 1875 1880 Gård nr 66, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1875 1880

--Earliest time
1875
--Latest time
1880
-Place reference
Gård nr 66, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län
--Place (text)
Gård nr 66, Vadstena, Vadstena kommun, Östergötlands län
Swedish
Residence
Järntorget 80, Stockholms kommun, Stockholms län 08/1870 01/1873

-Place reference
Järntorget 80, Stockholms kommun, Stockholms län

--Place (text)
Järntorget 80, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
-Timespan
08/1870 01/1873
--Earliest time
08/1870
--Latest time
01/1873
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Kyrkoarkiv över Ål, Stora Kopparberg, Sankt Nicolai och Vadstena församlingar.
Swedish

NFR
7183

-Id
7183
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591438
-Id
021035591438
-System
DigitaltMuseum