Galjonslundskällaren [sv]

Galjonslundskällaren (swedish)

Karlskrona - Byggnader (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Dataset owner
Last changed
26/11/2018 15:06:26
22/01/2022 09:51:41
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3bd56b00-aca5-48ed-baab-cc26d849325b | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Galjonslundskällaren
Swedish

Alternative name
Basplatsskjulet
Swedish

Basskjulet
Swedish

Galjonskällaren
Swedish

Skjul för museiföremål
Swedish

Other name
390 [sv] -

-Name
390
Swedish

-Source
Fortifikationsverket. Byggnads- och infraregister.
Swedish
History

Byggnaden har bland annat nyttjats för att basa trävirke till skeppsbyggeriet, därav ett av namnen.

Swedish

Located at
Lindholmen (ö (T.ISL)) [sv], ,

-Place
Geodata
56.153, 15.58151, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.153
-Longitude (Easting)
15.58151
Is part of
Swedish

Reference
Swahn, Bo & Bergström, Sven-Olof, Örlogsvarvet i Karlskrona, Skrivstugan (Karlskrona, 1994), s. 30.
Swedish

-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret, Basplatsskjul. Hämtad 2018-11-09.
Swedish