Karamell & Chokladfabriken Sonja (Livsmedelsindustri) [sv]

Other languages: Karamell & Chokladfabriken Sonja (swedish)

Industri och hantverk i Uppsala [sv]

Description
AB Karamell & Chokladfabriken Sonja grundades 1921. Produkterna såldes med varumärket Sonja. Produktionen skedde i lokaler inne på gården till Svartbäcksgatan 26 men flyttade senare till Kungsgatan 79 där man övertog lokaler efter Upsala Margarinfabrik. Där blev man kvar till 1957 då fabriken lades ned. [sv]
Last changed
19/03/2024 22:04:18
08/02/2024 15:18:49
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/36ef0026-36cd-40ae-88fb-659ce2389424 | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Karamell & Chokladfabriken Sonja
Swedish

Other name
AB Karamell & Chokladfabriken Sonja [sv] - Offisielt navn [no]

-Name
AB Karamell & Chokladfabriken Sonja
Swedish

-Name type
Norwegian bokmål

Swedish

-Timespan
1926 1957
--Earliest time
1926
--Latest time
1957
Uppsala Karamellfabrik, K Eriksson & L E Andersson [sv] - Tidligere navn [no]

-Name
Uppsala Karamellfabrik, K Eriksson & L E Andersson
Swedish

-Name type
Norwegian bokmål

Swedish

-Timespan
1921 1926
--Earliest time
1921
--Latest time
1926
Description
AB Karamell & Chokladfabriken Sonja grundades 1921. Produkterna såldes med varumärket Sonja. Produktionen skedde i lokaler inne på gården till Svartbäcksgatan 26 men flyttade senare till Kungsgatan 79 där man övertog lokaler efter Upsala Margarinfabrik. Där blev man kvar till 1957 då fabriken lades ned.
Swedish

Establishment
1921 Uppsala (Stad) [sv], Svartbäcksgatan 26 [sv], ,

-Time
1921
-Place reference
Uppsala (Stad) [sv], Svartbäcksgatan 26 [sv], ,
--Place
Swedish

--Specified
Svartbäcksgatan 26
Swedish
Termination
1957 , , Kungsgatan 79, Uppsala [sv],

-Time
1957
-Place reference
, , Kungsgatan 79, Uppsala [sv],
--Place (text)
Kungsgatan 79, Uppsala
Swedish
Type
English

Norwegian bokmål


History

Företaget grundades 1921. Då med firmanamnet Uppsala Karamellfabrik, K Eriksson & L E Andersson, med inriktning att tillverka karameller och konfekt. 1924 utökades tillverkningen för att även omfatta choklad. Produkterna såldes med varumärket Sonja. 1926 ombildades firman till AB Karamell & Chokladfabriken Sonja.

Karamell- och chokladfabriken startade i lokaler inne på gården till Svartbäcksgatan 26 men flyttade senare till Kungsgatan 79 där man övertog lokaler efter Upsala Margarinfabrik. Där blev man kvar till 1957 då fabriken lades ned.

Karamell- och chokladfabriken Sonja tillverkade choklad, marmelad, kola, konfekt, gelé- och lakritsartiklar, dragé, pastiller, fyllda och ofyllda karameller, julgranskonfekt, etc. Sonjas ”Duckikola” var särskilt populär.

När företaget var som störst (slutet av 1930-talet) hade man cirka 50-talet anställda med John Erik Andersson som huvudägare och verkställande direktör för företaget. Fram till 1950-talet var karamellfabriken en av de större i Sverige.

År 1957 hade konkurrensen blivit så hård att det inte gick att driva karamellfabriken längre och hela företaget avvecklades.

Swedish

Place reference
Uppsala län (Län) [sv], Centrum [sv], Svartbäcksgatan 26, 753 32 Uppsala, Sverige [sv]

-Place
-Specified
Centrum
Swedish

-Place (text)
Svartbäcksgatan 26, 753 32 Uppsala, Sverige
Swedish
Geodata
59.861587, 17.632876, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
59.861587
-Longitude (Easting)
17.632876
Activity
Karamell och chokladfabrik 1921 1951 , , Svartbäcksgatan 21, Uppsala [sv], 59.861597, 17.63287, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Type of activity (text)
Karamell och chokladfabrik
Swedish

-Timespan
1921 1951

--Earliest time
1921
--Latest time
1951
-Place reference
, , Svartbäcksgatan 21, Uppsala [sv], 59.861597, 17.63287, - WGS 84 (EPSG:4326)
--Place (text)
Svartbäcksgatan 21, Uppsala
Swedish

--Geodata
59.861597, 17.63287, - WGS 84 (EPSG:4326)
---Reference system

Norwegian bokmål


---Latitude (Northing)
59.861597
---Longitude (Easting)
17.63287
Karamell och chokladfabrik 1951 1957 , , Kungsgatan 79, Uppsala [sv], 59.85508, 17.64979, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Type of activity (text)
Karamell och chokladfabrik
Swedish

-Timespan
1951 1957

--Earliest time
1951
--Latest time
1957
-Place reference
, , Kungsgatan 79, Uppsala [sv], 59.85508, 17.64979, - WGS 84 (EPSG:4326)
--Place (text)
Kungsgatan 79, Uppsala
Swedish

--Geodata
59.85508, 17.64979, - WGS 84 (EPSG:4326)
---Reference system

Norwegian bokmål


---Latitude (Northing)
59.85508
---Longitude (Easting)
17.64979