Jacobsen, Kaja Margrete (p. Pedersen) (1896 - 1978) [no]

Jacobsen, Kaja Margrete (p. Pedersen) (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Navngivelse-Ikkekommersiell (CC BY-NC) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
15/04/2020 12:19:39
23/05/2020 02:28:46
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/2f692612-6977-431f-a27a-0e7837a34f2a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Jacobsen, Kaja Margrete (p. Pedersen)
Norwegian bokmål

First name
Kaja
Norwegian bokmål

Middle name
Margrete
Norwegian bokmål

Last name
Jacobsen
Norwegian bokmål

Other name
Pedersen, Kaja Margrete som ugift som ogift [Swedish]

-Name
Pedersen, Kaja Margrete
Norwegian bokmål

-Specified
som ugift
Norwegian bokmål

som ogift
Swedish
lokalhistoriewiki.no

Birth
1896

-Time
1896
Death
1978

-Time
1978
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Kaja Jacobsen f. Pedersen (født 29. april 1896 i Fredrikstad, død 1978 på Rjukan. Var fotograf i Skien, på Notodden, på Rjukan og i Sandefjord.

Hun gikk som 14 åring i lære hos Gustav Adolf Gerold i Fredrikstad 1910 og hos Jacobsen i Bergen. Hun startet eget firma på Notodden i 1913, kun 17 år gammel og drev dette til 1919. Hun bestemte seg da for å ta mesterbrev i fotograffaget. Hun var så en tid i Skien og Sandefjord. Startet ny forretning på Notodden i 1926, flyttet til Rjukan i 1930 og begynte fotografatelier der i 1934. Firmaet drives i dag videre av Elisabeth Ann Haig Jacobsen.

Kaja var i all hovedsak portrettfotograf, men hadde også enkelte foto oppdrag for Norsk Hydro.

Ved Norsk Industriarbeidermuseum er en liten del av Kajas fotoarkiv bevart, resten av hennes arkiv er gått tapt.

Virkesteder:
0000-0000: Skien
1913-1919: Notodden
1926-1930: Notodden
1934-1970: Rjukan
0000-0000: Sandefjord

Norwegian bokmål

Occupation
-Occupation
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Activity
Fotograf Kaja Pedersen

-Type of activity
Fotograf Kaja Pedersen
Norwegian bokmål
Reference
Kilde: Sissel Jacobsen Bitustøyl og Knut Erik Jacobsen (barnebarn)
Norwegian bokmål

Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Østfold fylkes billedarkiv, 1992
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
813

-Id
813
-System
FR
DigitaltMuseum
021036006761

-Id
021036006761
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20
Endringer under forskning på fotografen og flere samtaler med fotografens etterkommere. 2018.10.31 Ingelinn, NIA

Norwegian bokmål