Nielsen, Niels Trost (1822 - 1890) [no]

Nielsen, Niels Trost (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:01:50
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/18f0e682-0ef5-4881-959b-2c6dacb09bdd | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nielsen, Niels Trost
Norwegian bokmål

First name
Niels Trost
Norwegian bokmål

Last name
Nielsen
Norwegian bokmål

Alternative name
Nielson, Nils
Norwegian bokmål

Birth
1822

-Time
1822
Death
1890

-Time
1890
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født i Borgund, død i Nordfjordeid. Sønn av presten Nicolai Nielsen (03.03.1776 - 10.07.1854) og Anna Cathrine Margrethe Trost (1790 - 1872). Giftet seg med Anna Magrethe Gunnarsdtr. Hammer (1829 - 1898). Han var sannsynligvis den første fotografen i Aalesund, bortsett fra daguerreotypisten Claus Knudsen, som var der på et kort besøk i 1855. Startet som fotograf i 1862. Bosatte seg i Nordfjordeid, hvor han hadde fotoatelier. Ved Aalesunds Museum er det bevart et par dusin av Nielsens bilder, noen portretter, men de fleste landskapsbilder. Av de siste er et par fra Volda og resten fra Ålesund. Noen av dem kan tidfestes og er tatt omkring 1865 eller noe tidligere. Skrev et manuskript i 1860-årene om sine erfaringer som fotograf. Det gir et enestående innblikk i de praktiske problemer som de første fotografene slet med, med opplysninger om linser, kjemikalier, atelier, belysning og eksponering.

Virkested:
1860-1890: Nordfjordeid
0000-1860: Ålesund

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Skorgevik, Kjell: Fotografer i Ålesund i glassplatenes tid, 1985
Sunnmørsposten 10.11.1984 og 19.08.1989
Skorgevik, Kjell: "Halvfulde folk maa man ei indlade sig med at aftage". Om N. T. Nielsens virke i Ålesund i 1860-åra, Norsk Fotohistorisk Årbok 1985/86
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
2123

-Id
2123
-System
FR
DigitaltMuseum
021036007873

-Id
021036007873
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål