Arctander, Sofus (1845 - 1924) [no]

Arctander, Sofus (norwegian bokmål)

Statsminstre (Riksarkivet) [no]

Description
Født i Christiania (Oslo) 22. januar 1845, sønn av overtollbetjent Hans Steenbuch Arctander (1801-1885) og Martha Dahll Nielsen (1804-1896).
Gift 1881 med Maren Sofie Aars (1849-1940), datter av verftsskriver Jens Ludvig Aars (1808-1855) og Annette Lund (1818-1855).
Død på Lifjell i Telemark i august 1924. Gravlagt på Vår Frelsers kirkegård i Oslo.

Sofus Anton Birger Arctander var embetsmann og politiker. [no]
Life role
Dataset owner
Riksarkivet (Arkiv) [no] owns the information on this page
Contact information
olemyh@arkivverket.no [no]
Last changed
March 4, 2015 8:52:30 AM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/61bd5f9f-d4f2-423e-9fa7-6b30cd699bee | RDF/XML | JSON-LD
Name
Arctander, Sofus
Norwegian bokmål

First name
Sofus
Norwegian bokmål

Middle name
Anton Birger
Norwegian bokmål

Last name
Arctander
Norwegian bokmål

Title
Konstituert statsminister (1905)

-Title
Konstituert statsminister (1905)
Norwegian bokmål

Description
Født i Christiania (Oslo) 22. januar 1845, sønn av overtollbetjent Hans Steenbuch Arctander (1801-1885) og Martha Dahll Nielsen (1804-1896).
Gift 1881 med Maren Sofie Aars (1849-1940), datter av verftsskriver Jens Ludvig Aars (1808-1855) og Annette Lund (1818-1855).
Død på Lifjell i Telemark i august 1924. Gravlagt på Vår Frelsers kirkegård i Oslo.

Sofus Anton Birger Arctander var embetsmann og politiker.
Norwegian bokmål

Birth
-Time
22.01.1845
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål

Death
08.1924 Bø (Befolket sted) [no] Lifjell

-Time
08.1924
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål

--Specified
Lifjell
Norwegian bokmål

Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Konstituert statsminister 1905. Statsråd 26. juni 1884-17. februar 1888, sjef for Indredepartementet. Medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm august 1885, sjef for Indredepartementet august 1886.
Statsråd 11. mars 1905-23. oktober 1907, sjef for Handelsdepartementet. Fungerende statsminister 31. august-23. september 1905.
Statsråd 23. oktober 1907-19. mars 1908, sjef for Handelsdepartementet.
Statsråd 2. februar-11. juni 1910, sjef for Handelsdepartementet.

Norwegian bokmål

Occupation
Entity with id is missing

Reference
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Norwegian bokmål