Båtsmanskasernen [sv]

Båtsmanskasernen (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Vita putsytor med röda snickerier. På taket finns en del takkupor. [sv]
Last changed
November 22, 2018 4:01:50 PM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5ec620d2-8802-4adb-b654-ad01607dddb4 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Båtsmanskasernen
Swedish

Alternative name
Nya magasinet
Swedish

Description
Vita putsytor med röda snickerier. På taket finns en del takkupor.
Swedish

History

Byggnaden ritades 1841 av C E Wallenstrand. Den uppfördes 1847 som logement till två kompanier av båtsmän på sammanlagt 500 man, 250 man per våning. För att träna de blivande båtsmännen och ge dem en känsla av livet till sjöss inreddes våningarna likt örlogsfartygens miljöer med golv i välvd däcksform, väggpanel i ek som ett fartygsskrov, mastliknande kolonner och hängkojer som sovplatser. Kasernen ansågs dock snart omodern och övergick 1868 till att vara spannmålsmagasin och tjänsterum för proviantmästaren. Efter detta har byggnaden främst fungerat som förråd.

1992 blev byggnaden ett byggnadsminne.

Swedish

Time
1847

-Earliest time
1847
-Place
Geodata
56.15969 15.59718

-Reference system
-Latitude (Northing)
56.15969
-Longitude (Easting)
15.59718
Reference
Minnen från svunna arbetsplatser på Stumholmen, Studiecirkeln Stummis i samarbete med Bert Svanstein (Karlskrona, 1992), s. 17.
Swedish

-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret, Båtsmanskasernen, Nya magasinet. Hämtad 2018-10-29.
Swedish