Description
ACTÆON
ex britisk s.n.
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1848
Byggested: Canada
Verft: A. Gilmour Co.
Ombygging: Ombygget 1885
Endelig skjebne: Avrigget 1907 [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
November 23, 2016 3:51:10 PM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3001624f-4df3-4d37-8d39-ab95800cc492 | RDF/XML | JSON-LD
Name
ACTÆON
Norwegian bokmål

Other name
ACTÆON britisk s.n.

-Name
ACTÆON
Norwegian bokmål

-Specified
britisk s.n.
Norwegian bokmål

Description
ACTÆON
ex britisk s.n.
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1848
Byggested: Canada
Verft: A. Gilmour Co.
Ombygging: Ombygget 1885
Endelig skjebne: Avrigget 1907
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Tre
Tonnasje:
609 brt
571 netto
Mål: 137,5 - 30,5 - 19,1
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted:

Drøbak
Kristiania -1897
Drammen 1807-1904
Horten 1904-05
Tønsberg 1905-07

Farter:

Trelastfart på Canadas østkystNordsjøfart

Skipsfører:

N. H. Steen -1869, 1870-74
A. Christiansen 1869-70
Axel Teilman 1874-83
Dahl 1883-34
R. Olsen 1884-90
Th. Nielsen 1890-93
E. J. Eliassen 1893-97
E. Syvertsen 1897-01
E. Larsen 1901-93
H. J. Halvorsen 1903-95
O. Larsen 1905-07
David Steen 1888-

Eier:

Steen & Strøm -1897
E. A. Aaby 1897-1904 (Red. A/S Actæon)
N. Christensen 1904-05 (Red. A/S Actæon)
W. Butler-Wang 1905-07 (Red. A/S Actæon)

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 609 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
609
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 571 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
571
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 137,5 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
137,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 30,5 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
30,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 19,1 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
19,1
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Built
1848 Canada @ A. Gilmour Co.
1848

-Timespan
1848

--Earliest time
1848
-Dating comment
1848
Norwegian bokmål

-Place reference
Canada @ A. Gilmour Co.

--Place (text)
Canada @ A. Gilmour Co.
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål