Nordenskiöld, Margaretha (1920 - 2014) [sv]

Nordenskiöld, Margaretha (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Margareta Nordenskiöld, född 12 september 1920, Margareta växte upp i Göteborg där fadern arbetade vid Etnografiska Museet. Erland dog då hon bara var 12 år. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:48:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f0288147-2481-40fe-8f6c-87b1c676eaea | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nordenskiöld, Margaretha
Swedish

First name
Anna Olga Margareta
Swedish

Last name
Nordenskiöld
Swedish

Alternative name
Nilsson, Margareta
Swedish

Title
konstnär

-Title
konstnär
Swedish
Description
Margareta Nordenskiöld, född 12 september 1920, Margareta växte upp i Göteborg där fadern arbetade vid Etnografiska Museet. Erland dog då hon bara var 12 år.
Swedish

Birth
12/09/1920

-Time
12/09/1920
Death
27/04/2014

-Time
27/04/2014
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Norwegian nynorsk
Biography

Margareta Nordenskiöld, född 12 september 1920, Margareta växte upp i Göteborg där fadern arbetade vid Etnografiska Museet. Erland dog då hon bara var 12 år. Mamma Olga flyttade då med sina barn från Göteborg till Södermanland och Dalbyö, en herrgård utanför Trosa, som Margarethas farfar Adolf Nordenskiöld köpte efter att ha genomfört Nordostpassagen. Dalbyö var så länge Olga levde en älskad plats, där syskonen och syskonbarnen träffades. Margaretha var gift med Folke Nilsson och fick med honom två döttrar. Christina och Lena. Hon hade vid sin död 6 barnbarn och 8 barnbarnsbarn. Efter skilsmässan från Folke, försörjde hon sig som konstnärinna. Hon var en äkta naivist och var mycket stolt över sin konst och hade många uppskattade utställningar. Hon fann stor inspiration i det skånska landskapet och älskade att måla hav och himmel. I Fortuna utanför Helsingborg bodde hon den andra halvan av sitt liv. (Ätterna Nordenskiölds Släktförening, Parentation vid släktmöte 24 oktober 2015) Dotter till Erland och Olga, gift (1942-1977) med Folke Vilhelm Nilsson Graffberg, mor till Anna Olga Christina (född 1944) och Eva Lena Margaretah (född 1955). (holvaster, läst 2016)

Swedish

Dotter [sv]
Nordenskiöld, Christina Ramberg

-Heading
Dotter
Swedish

-Text
Nordenskiöld, Christina Ramberg
Swedish
Carlotta-SMVK
3566788

-Id
3566788
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461850
-Id
021037461850
-System
DigitaltMuseum