Pettersson, Karl Johan (1855 - 1921) [sv]

Pettersson, Karl Johan (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Karl Johan Pettersson, missionär i Kongo, född 1855 i Arboga, död 13 januari 1921. Han skrev om sin tid som missionär men hann inte klart innan han dog. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:48:29
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e46371c6-a6be-4bd5-9183-b219255ed79d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Pettersson, Karl Johan
Swedish

First name
Johan Karl
Swedish

Last name
Pettersson
Swedish

Alternative name
K. J. Pettersson
Swedish

Title
missionär

-Title
missionär
Swedish
Description
Karl Johan Pettersson, missionär i Kongo, född 1855 i Arboga, död 13 januari 1921. Han skrev om sin tid som missionär men hann inte klart innan han dog.
Swedish

Birth
1855

-Time
1855
Death
13/01/1921

-Time
13/01/1921
Biography

Karl Johan Pettersson, missionär i Kongo, född 1855 i Arboga, död 13 januari 1921. Han skrev om sin tid som missionär men hann inte klart innan han dog. Hans arbete gavs ut 1923 som Äventyr i Centralafrika, del I och II och skildrar tiden fram till 1885. Pettersson var dock verksam i Kongo ända fram till 1900 då han återvände till Sverige. Han kom till Kongo och Mukimbungu 1882 och grundade missionsstationen Kibunzi 1888 och Londe 1892-1893. Han gifte sig med Augusta Arvidsdotter Ståhl (1862-1950) 1894 i Kongo och de fick barnen Karl Johan (1895-1959), Klara Maria (1896-1928) och Josef Emanuel Pettersson Vennermalm (1898-1971). (www.silve.info) K.J. Pettersson var snart efter ankomsten i Kongo 1882 även huvudsakligen ansvarig för att grunda missionsstationen Lukunga (Mukimuika) vid floden med samma namn. Under den perioden verkade de första svenska missionärerna under brittiska Livingstone Inland Mission (LIM) och stationen Lukunga tillhörde därför LIM snarare än SMF. Den brittiske missionären Ingham och hans fru tog över i Lukunga efter Pettersson i december 1882 (Pettersson 1923b).

Swedish

Activity
Kongo-Kinshasa

-Place reference
Kongo-Kinshasa
--Place (text)
Kongo-Kinshasa
Swedish
Carlotta-SMVK
2105697

-Id
2105697
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461929
-Id
021037461929
-System
DigitaltMuseum