Matinrättningen [sv]

Matinrättningen (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Tvåvåningshus i tegel med upphöjt mittparti [sv]
Last changed
22/11/2018 16:09:19
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/de63d750-ed35-4710-b727-2e8f8987fdf6 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Matinrättningen
Swedish

Alternative name
Kok- bad- och tvätthus
Swedish

Östersjöskolan
Swedish

Description
Tvåvåningshus i tegel med upphöjt mittparti
Swedish

History

Denna mat- bad- och tvättinrättningsbyggnad ritades av Sixten Sparre och uppfördes 1900-1902. Tillsammans med de intilliggande byggnaderna genomgicks en renovering 1967-71. Idag används byggnaden till restaurangskola.

Swedish

Time
1902

-Earliest time
1902
Located at
Trossø (øy (T.ISL)) [no] Drottninggatan 16

-Place
Norwegian bokmål


-Specified
Drottninggatan 16
Swedish
Geodata
56.16029, 15.59468, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.16029
-Longitude (Easting)
15.59468
Is part of
Swedish

Reference
Boverket, kvarteret Sparre i Karlskrona., Boverket (Karlskrona, 1990), s. 47.
Swedish