AB Conny Rich Foto (Fotograffirma) [sv]

Other languages: AB Conny Rich Foto (swedish)

Fotograffirmor (Sverige) (Nordiska museet) [sv]

Description
Fotograffirma i Huskvarna etablerad 1950 av Conrad Sandberg och Dan Nilsson. [sv]
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se För frågor om personuppgifter: dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
06/02/2024 09:17:01
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/dd47c908-d7d7-4034-abe8-836fd27afd71 | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
AB Conny Rich Foto
Swedish

Alternative name
Bild-Ton
Swedish

Description
Fotograffirma i Huskvarna etablerad 1950 av Conrad Sandberg och Dan Nilsson.
Swedish

Establishment
-Time
1950
-Established by
Type
Norwegian bokmål

Swedish

History

Bakom företagsnamnet AB Conny Rich Foto står de båda fotograferna Conrad Sandberg och Jonny Sandberg, Huskvarna.

Conrad föddes den 8 november 1920 och växte upp på Tormenås i Huskvarna. Han började fotografera i slutet av 1930-talet och 1950 startade han fotofirman Bild-Ton tillsammans med barndomsvännen Dan Nilsson. På Jönköpingsvägen 33 i Huskvarna hade de affär, ateljé och laboratorium. Hit kom konfirmander och studenter, brudpar och familjer för att fotograferas, men de gjorde också hembesök för porträttfotografering. Bland de större uppdragen var fotografering av hus och gårdar på landet och reklamfotografering för olika industrier. Firman gjorde även jobb åt lokaltidningarna, både på eget initiativ och på direkt uppdrag.

Efter en tid blev Conrad ensamägare till firman och namnet ändrades till Conny Rich (Conrads artistnamn som musiker). När Rosenhuset i Huskvarna stod klart 1965 flyttade firman in där med ateljé på andra våningen. I samband med detta blev sonen Jonny Sandberg (född 1941) faderns kompanjon och delägare i firman.

När företaget avvecklades skänktes firmans fotoarkiv till Jönköpings läns museum 2006. Gåvan omfattar 10 000-tals fotografier från 1940-talets slut fram till år 2000.

Swedish

Place reference
Jönköpings län (Län) [sv], , Jönköpingsvägen 20, 561 31 Huskvarna, Sverige [sv]

-Place
-Place (text)
Jönköpingsvägen 20, 561 31 Huskvarna, Sverige
Swedish
Coordinates
57.78979, 14.27399, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
57.78979
-Longitude (Easting)
14.27399
Activity
Fotograffirma [no] 1950 , , Jönköpingsvägen 33, Huskvarna [sv], 57.79144, 14.27068, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Type of activity
Norwegian bokmål

Swedish

-Timespan
1950

--Earliest time
1950
-Place reference
, , Jönköpingsvägen 33, Huskvarna [sv], 57.79144, 14.27068, - WGS 84 (EPSG:4326)
--Place (text)
Jönköpingsvägen 33, Huskvarna
Swedish

--Geodata
57.79144, 14.27068, - WGS 84 (EPSG:4326)
---Reference system

Norwegian bokmål


---Latitude (Northing)
57.79144
---Longitude (Easting)
14.27068
Fotograffirma [no] 1965 Huskvarna (Ort/bebyggd plats) [sv], , Rosenhuset, Huskvarna [sv],

-Type of activity
Norwegian bokmål

Swedish

-Timespan
1965

--Earliest time
1965
-Place reference
Huskvarna (Ort/bebyggd plats) [sv], , Rosenhuset, Huskvarna [sv],
--Place (text)
Rosenhuset, Huskvarna
Swedish
Has works/objects at
Tiotusentals fotografier, negativ och kopior, från 1940-talet slut fram till år 2000.

-Organization/collection
-Set
Tiotusentals fotografier, negativ och kopior, från 1940-talet slut fram till år 2000.
--Description
Tiotusentals fotografier, negativ och kopior, från 1940-talet slut fram till år 2000.
Swedish